Nutrition Planet

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Χοληστερίνη

Χοληστερίνη

Ποιες τροφές ανεβάζουν τη χοληστερίνη;
    Οι τροφές που συμβάλουν στην αύξηση των τιμών των λιπιδίων στο αίμα μας είναι αυτές που περιέχουν και τροφοδοτούν τον οργανισμό μας με μεγάλες ποσότητες «κακού» λίπους. Με τον όρο κακό λίπος εννοούμε κυρίως το κορεσμένο, που είναι συνήθως ζωικής προέλευσης, και το βρίσκουμε σε τρόφιμα όπως: βούτυρο, μαγιονέζα, ζωικό λίπος, ζωμός κρέατος & παχιές σούπες και εκχυλίσματα κρέατος εντόσθια (νεφρά, συκώτι, μυαλά), κρέμες, λίπος καρύδας, παστά, παγωτά παχιά κρέατα, αλλαντικά, μπέικον & κρόκοι αυγών πλήρες γάλα, ολόπαχα γιαούρτια (λίπος > 2%) & παχιά τυριά, τυριά σε κρέμα γλυκά και σοκολάτα, κακάο και ροφήματα & κρουασάν, αρτοσκευάσματα με αυγά και βούτυρο, τηγανητά τρόφιμα (π.χ. πατάτες, τσιπς).
    Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν,ΟΧΙ στα:
    •Aρτοσκευάσματα (μπισκότα, κρουασάν, τσουρέκια)
    •Πατάτες τηγανητές, πατατάκια, ποπ κορν
    •Γλυκά (πάστες, τούρτες, γλυκά ταψιού, παγωτά κλπ.)
    •Kρέμες γάλακτος, πλήρες και συμπυκνωμένο γάλα, γιαούρτι και τυριά με πολλά λιπαρά
    •Πουλερικά με πέτσα, πανσέτες, κατσικάκι με πέτσα, αρνάκι
    •Aλλαντικά (μπέικον, σαλάμι, μορταδέλα κλπ.)
    •Έτοιμο φαγητό (πίτσες, τσίζμπεργκερ, καρμπονάρα κλπ.)
    •Πολλά αυγά (έως 2 την εβδομάδα)
    •Aυγοτάραχο
    •Eντόσθια
    •Bούτυρο, μαγειρικά λίπη, λιπαρές σάλτσες

Ποιες τροφές επιτρέπονται;
    Οι τροφές που μπορούμε να καταναλώνουμε είναι όσες περιέχουν καλής ποιότητας λίπη π.χ. μονοακόρεστα (ελαιόλαδο) ή πολυακόρεστα (ψάρια, ξηροί καρποί) ή φυτικές ίνες (διαλυτές και αδιάλυτες) .
    Τέτοια τρόφιμα είναι τα παρακάτω: ψωμί, φρυγανιές, παξιμάδια, ρύζι, πατάτες, ζυμαρικά ψάρια & κοτόπουλο (στήθος-χωρίς δέρμα), κρέας άπαχο (άλιπο μοσχαρίσιο, άλιπο χοιρινό) ελαιόλαδο και σπορέλαια, αποβουτυρωμένα γαλακτοκομικά (γάλα, γιαούρτι) & τυριά με χαμηλά λιπαρά ,άλιπες σούπες (χορτόσουπα, ντοματόσουπα) & όσπρια (φασόλια, ρεβίθια, μπιζέλια, φακές) λαχανικά (αγκινάρες, σπαράγγια, μελιτζάνες, μπρόκολα, λάχανο, καρότα, κουνουπίδι, κολοκυθάκια, αγγούρι, λεπτά φασολάκια, μαρούλι, μανιτάρια, πιπεριές, σπανάκι, καλαμπόκι, ντομάτες, χόρτα και άλλα)
    Ποιες τροφές είναι σημαντικές στον πόλεμο ενάντια στη χοληστερίνη;
    • Φρούτα και λαχανικά, λόγω των φυτικών ινών που περιέχουν
    • Βρώμη (μέσα από τροφές όπως κουάκερ, νιφάδες βρώμης πρωινού, παξιμάδια βρώμης) λόγω των διαλυτών ινών που περιέχει
    • Λιπαρά ψάρια (λόγω της παρουσίας των ω-3 λιπαρών οξέων που βρέθηκε ότι μειώνουν τη χοληστερίνη)
    • Ελαιόλαδο (πηγή μονοακόρεστων λιπαρών οξέων και κυρίως του ελαϊκού οξέος) το οποίο όπως βρέθηκε συγκρινόμενο με τα κορεσμένα λιπαρά οξέα, μειώνει την ολική και την κακή χοληστερίνη, ενώ δεν επηρεάζει σημαντικά την καλή χοληστερίνη.
    • Αλκοόλ και κρασί (η μέτρια κατανάλωση αλκοόλ και ιδιαίτερα κόκκινου κρασιού, που περιέχει αντιοξειδωτικές ουσίες) αυξάνουν την καλή χοληστερίνη.
    • Οι φυτοστερόλες που βρίσκονται σε τρόφιμα αποκλειστικά φυτικά όπως σουσάμι, ηλιόσποροι, φιστίκια, σόγια, αρακάς πίτουρο και αντίστοιχα λάδια, αλλά και κατάλληλα εμπλουτισμένες μαργαρίνες.

• Ψωμί, παξιμάδια και φρυγανιές ολικής άλεσης
    • Kαστανό ρύζι, όσπρια
    • Mαύρα ζυμαρικά
    • Aποβουτυρωμένο γάλα, άπαχο γιαούρτι, τυρί χαμηλό σε λιπαρά
    • Kοτόπουλο και γαλοπούλα χωρίς πέτσα
    • Άπαχα κομμάτια κρέατος

ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΩΝ
    Για να μειωθούν τα επίπεδα των τριγλυκεριδίων πρέπει να προσεχθούν στη δίαιτα σας:
    • Το συνολικό λίπος και κυρίως το κορεσμένο (σε τρόφιμα ζωικής προέλευσης)
    • Τους απλούς υδατάνθρακες (π.χ. ζάχαρη)
    • Το αλκοόλ

Ποιες είναι οι γενικές συστάσεις για άτομα με υψηλές τιμές χοληστερίνης

• Μειώστε το συνολικό λίπος και κυρίως το κορεσμένο, που είναι ζωικής προέλευσης (π.χ. από τυριά, κρέατα, αβγά και γλυκά).
    • Περιορίστε τη συνολική κατανάλωση κρέατος. Ακόμα παράλληλα με την ποσότητα προσέξτε και την ποιότητα τρώγοντας πιο συχνά κοτόπουλο χωρίς δέρμα, άπαχα κομμάτια μοσχαρίσιου και χοιρινού (το οποίο θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια καλή επιλογή αφού έχει περισσότερο «ορατό» λίπος που μπορεί να αφαιρεθεί πριν τη μαγειρική παρασκευή).
    • Μην καταναλώνετε περισσότερο από 25-30% της συνολικής σας θερμιδικής πρόσληψης από λίπος και προτιμήστε το ελαιόλαδο και λιγότερα τα πολυακόρεστα λάδια (σπορέλαια κ.ά)
    • Μειώστε την προσλαμβανόμενη χοληστερίνη από τροφές
    • Καταναλώστε τρόφιμα με ω-3 λιπαρά οξέα (παχιά ψάρια π.χ. σκουμπρί, σαρδέλα, σολομό, τσιπούρα, γαύρο, τσιπούρα) και εμπλουτισμένα τρόφιμα
    • Μαγειρέψτε πιο υγιεινά, με λιγότερο τηγάνισμα και περισσότερο βράσιμο και ψήσιμο και αποφύγετε τις λιπαρές σάλτσες και κάντε δικές σας με βάση το ελαιόλαδο, το λεμόνι και το ξύδι
    • Πίνετε αλκοόλ με μέτρο και ανάλογα με τα επίπεδα των λιπιδίων (λιπιδαιμικό προφίλ – χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, LDL, HDL) και ειδικά όταν είναι αυξημένα τα τριγλυκερίδια
    • Μειώστε το κάπνισμα και αυξήστε τη σωματική άσκηση και την καθημερινή σας δραστηριότητα, μέσα από απλές έστω ασχολίες όπως το περπάτημα ή το κολύμπι
    • Αυξήστε την πρόσληψη φυτικών ινών από λαχανικά, φρούτα, δημητριακά, βρώμη, όσπρια και μειώστε την κατανάλωση απλών και ραφιναρισμένων υδατανθράκων όπως λευκό ψωμί και δημητριακά, αρτοσκευάσματα κ.ά.
    • Αυξήστε την πρόσληψη φυτικών ινών από λαχανικά, φρούτα, δημητριακά, βρώμη, όσπρια και μειώστε την κατανάλωση απλών και ραφιναρισμένων υδατανθράκων όπως λευκό ψωμί και δημητριακά, αρτοσκευάσματα κ.ά.
    • Αποκτήστε το ιδανικό σας βάρος
    • Πίνετε αλκοόλ με μέτρο και ανάλογα με τα επίπεδα των λιπιδίων (λιπιδαιμικό προφίλ – χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, LDL, HDL) και ειδικά όταν είναι αυξημένα τα τριγλυκερίδια
    • Κάνετε τακτικά και μικρά γεύματα

iatronet.gr
    vita.gr
    ..Η αποδοχή της ήττας σου,είναι ένας λόγος για να πάρεις τη ρεβάνς !

Εγω παντως τρωω ενα καρο αυγα,οταν λεω ομως ενα καρο,το εννοω κιολας..10 τη βδομαδα κ λιγα λεω.Παρολα αυτα,δεν ειχα ποτε προβλημα με τη χοληστερινη μου,ισα ισα ειναι κ χαμηλη οποτε μπορω να τρωω αφοβα!

member Το avatar του χρήστη Sigmanilla
    Περιοχή
    Thessaloniki.NewYork.Milan.Athens.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως τρωω ενα καρο αυγα,οταν λεω ομως ενα καρο,το εννοω κιολας..10 τη βδομαδα κ λιγα λεω.Παρολα αυτα,δεν ειχα ποτε προβλημα με τη χοληστερινη μου,ισα ισα ειναι κ χαμηλη οποτε μπορω να τρωω αφοβα!
    Τάνια, κι εγώ...
    www.stefaniesart.com . . . courage ambition hope love fear pain redemption dreams conviction discipline honor attitude respect passion glory tenacity pride allegiance stamina belief . . . peRfeCtiOn

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sigmanilla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάνια, κι εγώ...
    Kαθε Πασχα κανω με τον εαυτο μου διαγωνισμο!
    Το 2007 ειχα φαει 28 αυγα σε 6 μερες,περυσι το 2008,εφαγα 36 σε 5 μερες!
    Σταματησα στην 5η για να χω κ για φετος περιθωρια!!!
    Κανω εξετασεις αιματος πριν το "διαγωνισμο" και μετα και εχω ακριβως ιδιες τιμες,ισως κ λιγοτερες μετα!
    Την πρωτη μερα του Πασχα 2007,ειχα φαει τα 11,το θυμαμαι σαν τωρα!
    Ελπιζω να μη μου βγουν στο μελλον!

member Το avatar του χρήστη Sigmanilla
    Περιοχή
    Thessaloniki.NewYork.Milan.Athens.
    Κανω εξετασεις αιματος πριν το "διαγωνισμο" και μετα και εχω ακριβως ιδιες τιμες,ισως κ λιγοτερες μετα!
    Εντάξει... με κέρδισες..
    www.stefaniesart.com . . . courage ambition hope love fear pain redemption dreams conviction discipline honor attitude respect passion glory tenacity pride allegiance stamina belief . . . peRfeCtiOn

Aν μπορείς πες μου και για το 2005 και 2006 ως κορασίδα για να έχω τα πλήρη στατιστικά σου...

400αρης Το avatar του χρήστη giorgiog13
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηπως ειναι αυγα κιντερ???
    Τι τρελα νουμερα ειναι αυτα βρε??Εσυ θες ενα κοτετσι μονη σου....

Τρώτε άφοβα αβγά

Μελέτη βρετανών επιστημόνων αθωώνει τη συχνή κατανάλωση αβγών και ειδικά σε σχέση με την χοληστερίνη. Κατά καιρούς έχουν διατυπωθεί διάφορες ενστάσεις για την συχνή κατανάλωση αυγών. Για πολύ καιρό υπήρχε η πεποίθηση ότι τα αβγά αυξάνουν τα επίπεδα της χοληστερίνης και μάλιστα είχε επικρατήσει η άποψη ότι δεν πρέπει κάποιος να καταναλώνει περισσότερα από τρία αβγά την εβδομάδα. Ειδικοί του Πανεπιστημίου του Surrey μελέτησαν πολλές σχετικές έρευνες και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση αβγών δεν προκαλεί οποιοδήποτε πρόβλημα στην υγεία και μπορεί κάποιος άφοβα να τρώει όσα αβγά θέλει χωρίς να φοβάται για πιθανές παρενέργειες στον οργανισμό του. Μάλιστα οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι όχι μόνο μπορεί κάποιος να τρώει όσα αυγά θέλει αλλά ότι θα πρέπει όσοι θέλουν να ακολουθούν υγιεινή διατροφή να τα προσθέσουν χωρίς δεύτερη σκέψη στο διαιτολόγιο τους αφού είναι ιδιαίτερα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά.

Αυτά δεν τα λέω εγώ που είμαι και από τα Μέγαρα, πόλη παραδοσιακά πτηνοτροφική και αυγοπαραγωγική αλλά γράφονται στο "Βήμα της Κυριακής" της 15/2/2009 στις σελίδες ΒΗΜΑSIENCE
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thpapag : 24-02-09 στις 18:44

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thpapag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελέτη βρετανών επιστημόνων αθωώνει τη συχνή κατανάλωση αβγών και ειδικά σε σχέση με την χολιστερίνη. Κατά καιρούς έχουν διατυπωθεί διάφορες ενστάσεις για την συχνή κατανάλωση αυγών. Για πολύ καιρό υπείρχε η πεποίθηση λοτι τα αβγά αυξάνουν τα επίπεδα της χοληστερίνης και μάλιστα είχε επικρατήσει η άποψη ότι δεν πρέπει κάποιος να καταναλώνει περισσότερα από τρία αβγά την εβδομάδα. Ειδικοί του Πανεπιστημίου του Surrey μελέτησαν πολλές σχετικές έρευνες και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η κατανάλωση αβγών δεν προκελεί οποιοδήποτε πρόβλημα στην υγεία και μπορεί κάποιος άφοβα να τρώει όσα αβγά θέλει χωρρίς να φοβάται για πιθανές παρενέργειες στον οργανισμό του. Μάλιστα οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι όχι μόνο μπορεί κάποιος να τρώει όσοα αυγά θέλει αλλά ότι θα πρέπει όσοι θέλουν να ακολουθούν υγιεινή διατροφή να τα προσθέσουν χωρίς δεύτερη σκέψη στο διαιτολόγιο τους αφού είναι ιδιέταιρα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά.

Αυτά δεν τα λέω εγώ που είμαι και από τα Μέγαρα, πόλη παραδοσιακά πτηνοτροφική και αυγοπαραγωγική αλλά γράφονται στο "Βήμα της Κυριακής" της 15/2/2009 στις σελίδες ΒΗΜΑSIENCE.
    Πες τα!!!!!!!Αυτο το ακουσα κ εγω κ φυσικα το κρατησα επειδη με συμφερει!
    Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.Ουτε χοληστερινες ουτε τιποτα!
    Ισα ισα,πρωτεϊνη!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν μπορείς πες μου και για το 2005 και 2006 ως κορασίδα για να έχω τα πλήρη στατιστικά σου...
    Νομιζω πως το 2006 το ειχα παρει λιγο πιο χαλαρα κ ειχα φαει 26 σε 7 μερες.Αν θυμαμαι καλα,δεν ειμαι σιγουρη!Στους πανελληνιους τοτε το 2006,μας ειχαν παει σε ενα ξενοδοχειο που για πρωινο ειχαν (Εκτος απο ολα τα αλλα),τηγανητα αυγα,ομελετα,βραστα και οτι αλλο συνδιασμο μπορεις να φανταστεις με αυγα!Ειχα βρει την χαρα μου!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tania : 24-02-09 στις 13:27

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές