Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Το «αντίο» της Βάσως

mpla mpla mpla... mploum!
    Περιοχή
    !!everywhere!!

Το «αντίο» της Βάσως

«Ηταν το τελευταίο τουρνουά και πολύ δύσκολα θα αλλάξω την απόφασή μου»: Με αυτή τη δήλωση, στην οποία προέβη μετά το πέρας του μικρού τελικού στο Masters Final του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ που διεξήχθη στο Σότσι της Ρωσίας, η Βάσω Καραντάσιου έθεσε, ουσιαστικά, τους τίτλους τέλους σε μια μεγάλη καριέρα, μια καριέρα πλήρη σημαντικών διακρίσεων. Διακρίσεων όχι μόνο σε εγχώριο μα και σε διεθνές επίπεδο, όπου η Ελληνίδα αθλήτρια είτε με την Έφη Σφυρή, είτε με τη Βίκυ Αρβανίτη συνοδοιπόρους, διατηρήθηκε επί μία δεκαετία σε υψηλό επίπεδο.

Η Βάσω Καραντάσιου γεννήθηκε στην Αθήνα (06.01.1973) και ξεκίνησε την καριέρα της στο βόλεϊ το 1986, με την ομάδα του Βύρωνα. Το 1988 κλήθηκε για πρώτη φορά στην εθνική Κορασίδων και ύστερα από δύο χρόνια «μεταπήδησε» στην εθνική Νεανίδων, αγωνιζόμενη στη βασική εξάδα ως κεντρική (μπλοκέρ). Ακολούθησε η άνοδος στην Α1 με την ομάδα της και η κλήση στην εθνική Γυναικών. Από τον Βύρωνα μεταγράφηκε στα Βριλήσσια, κατακτώντας μάλιστα με την ομάδα των βορείων προαστίων δύο συνεχή πρωταθλήματα Ελλάδας (1996, 1997).

Το 1998 αποτέλεσε έτος-ορόσημο στην καριέρα της, καθώς αποφάσισε να εγκαταλείψει το βόλεϊ σάλας και να ασχοληθεί με το μπιτς βόλεϊ. Τα πρώτα... σκιρτήματα στις προτιμήσεις της, πάντως, είχαν ξεκινήσει τέσσερα χρόνια νωρίτερα, όταν με παρτενέρ την Ιουλία Σάλτσεβιτς και εν συνεχεία την Εφη Σφυρή, γέμιζαν τα καλοκαίρια τους παίζοντας στις παραλίες. Το 1998, όμως, η Καραντάσιου και η Σφυρή αποφάσισαν οριστικά ότι θα συνεχίσουν την καριέρα τους στο μπιτς βόλεϊ, μολονότι ήταν από τα πρώτα βιολιά των ομάδων τους, των Βριλησσίων και του Παναθηναϊκού αντίστοιχα.

Το δίδυμο Καραντάσιου-Σφυρή αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2000 (Σίδνεϊ) και 2004 (Αθήνα), κατάκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο το 2001, πήρε μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και σε δύο challenger, ενώ αναδείχθηκε πέντε φορές πρωταθλήτρια ομάδα Ελλάδας. Μετά τους Αγώνες της Αθήνας τη Σφυρή διαδέχθηκε η ταλαντούχα Βίκυ Αρβανίτη, με τη συνδρομή της οποίας η Καραντάσιου πανηγύρισε νέες επιτυχίες. Η χημεία ήταν πολύ καλή, καθώς ο νεανικός ενθουσιασμός και το σφρίγος της Αρβανίτη «έδεσαν» με την κλάση και την εμπειρία της Καραντάσιου, δημιουργώντας ένα δίδυμο που ανέβηκε δύο φορές στην κορυφή του ευρωπαϊκού πόντιουμ (Μόσχα 2005, Βαλένθια 2007) και πανηγύρισε άλλες τόσες τον πανελλήνιο τίτλο.

Συνοπτικά η καριέρα της Καραντάσιου:

1995: Πρωταθλήτρια Ελλάδας (Βριλήσσια)

1997: Πρωταθλήτρια Ελλάδας (Βριλήσσια)

1998: Πρωταθλήτρια Ελλάδας (Βριλήσσια)

2001: Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πρωταθλήτρια Ελλάδας

2002: 2η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της Ρόδου

2003: Πρωταθλήτρια Ελλάδας

2005: Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πρωταθλήτρια Ελλάδας
    2η θέση στο ευρωπαϊκό τουρνουά του Μιλάνου (Ιταλία)
    1η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά του Σταβάνγκερ (Νορβηγία)
    4η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της Αθήνας
    Πρωταθλήτρια Αυστραλίας (με συμπαίκτρια την Κέρι Πότχαρστ, «χρυσή» Ολυμπιονίκη της Αθήνας)
    Κορυφαία Ευρωπαία αθλήτρια σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία (CEV)

2006: Πρωταθλήτρια Ελλάδας
    4η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά του Κλάγκενφουρτ (Αυστρία)
    Στην κορυφαία τριάδα πασαδόρων στον κόσμο

2007: Πρωταθλήτρια Ευρώπης
    4η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά του Εσπίνιο (Πορτογαλία)
    4η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
    3η καλύτερη αθλήτρια της χρονιάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και μεταξύ των τριών κορυφαίων πασαδόρων στον κόσμο.

πηγη:http://www.sportnews.gr/
    ...Δε πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δε πέσαμε...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η βασω θα μας λειψει...το beach volley στην ελλαδα ειναι συνονημο με την καραντασιου... μας εμαθε το αθλημα και ειναι μια καταπληκτικη παικτρια... και σιγουρα θα λειψει πολυ και η ξεχωριστη ομορφια της απο εμας τα αγορια......................................
    Για να εισαι πρωτος πρεπει να προπονησε παντα σαν να εισαι δευτερος !

Junior Member
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Πολυ μεγαλη αθλητρια πραγματικα...Ειχα την τιμη να ειμαι συνοδος της στην λαμπαδιοδρομια του 2004 στην Αρχαια Ολυμπια.Πραγματικα εκτος απο φοβερη αθλητρια εχει και πολυ καλο χαρακτηρα...

Senior Member Το avatar του χρήστη Jacques - Clese Xygo
    Περιοχή
    Κατερίνη/Θεσσαλονίκη
    Μία ξεχωριστή αθλήτρια, ένας μοναδικός άνθρωπος! Αυτή ήταν η Βάσω Καραντάσιου! Η αθλήτρια που έγραψε τη δική της ιστορία όχι μόνο στο ελληνικό αλλά και σε Ευρωπαϊκό κ Παγκόσμιο επίπεδο... Είναι μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αθλήτρια που έχει 3 συμμετοχές σε Ολυμπιάδες, ενώ την τελευταία 4ετία μαζί με τη Βίκυ Αρβανίτη ήταν η καλύτερη Ευρωπαϊκή ομάδα στην Παγκόσμια κατάταξη ( πέρυσι 7ες, φέτος 11ες), κατέκτησαν 3 μετάλλια σε τουρνουά του Παγκόσμιου σιρκουί ( 1 χρυσό κ 2 αργυρά ), 2 φορές το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (2005,2007) και άλλα 12 μετάλλια σε τουρνουά του Ευρωπαϊκού σιρκουί... Μακράν η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης... Το ήθος κ η αγωνιστηκότητά της την κάναν πραγματικά να ξεχωρίσει... Την αγαπάμε πάρα πολύ, θα μας λείψει πολύ αλλά είναι 35 και πρέπει να κάνει κ οικογένεια! Δεν πρόκειται να την ξεχάσουμε ποτέ κ δύσκολα θα βρεθεί αθλήτρια ισάξια της κλάσης της Βάσως Καραντάσιου....

Όσον αφορά το μέλλον της Ελλάδας υπάρχουν 3 αθλήτριες, Βίκυ Αρβανίτη, Θάλεια Κουτρουμανίδου, Μαρία Τσιαρτσιάνη που θα στελεχώσουν μαζί με μία 4η τις 2 γυναικείες ελληνικές ομάδες...

Το ζευγάρι των Θάλεια/Μαρία μπορεί να σπάσει μπορεί κ όχι... Αν σπάσει λογικά θα γίνει Βίκυ/Μαρία καθώς η Μαρία κ στους Ολυμπιακούς έδειξε πολύ καλά στοιχεία και αυτό είναι θεωρητικά το πιο ισχυρό δίδυμο που μπορεί να δημιουργηθεί... Από την άλλη η Θάλεια ήταν κ παλιά ζευγάρι με τη Βίκυ και δεν είναι απίθανο να συνεργαστούν ξανά αν κ δεν το βλέπω... Αν δε σπάσει το ζευγάρι των Θάλεια/Μαρία τότε πιθανές συμπαίκτριες της Βίκυς πρέπει να θεωρούνται οι Ελίνα Παπαδοπούλου κ Χριστίνα Ρουμπάνη...

Το ζήτημα είναι ένα : αν θέλουμε να δημιουργήσουμε 2 καλές ομάδες ή μία πολύ καλή των Βίκυ/Μαρία και μία πιο μέτρια των Θάλεια/?
    Οι νέες ομάδες θα προκύψουν σε μερικές εβδομάδες...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jacques - Clese Xygo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ξεχωριστή αθλήτρια, ένας μοναδικός άνθρωπος! Αυτή ήταν η Βάσω Καραντάσιου! Η αθλήτρια που έγραψε τη δική της ιστορία όχι μόνο στο ελληνικό αλλά και σε Ευρωπαϊκό κ Παγκόσμιο επίπεδο... Είναι μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αθλήτρια που έχει 3 συμμετοχές σε Ολυμπιάδες, ενώ την τελευταία 4ετία μαζί με τη Βίκυ Αρβανίτη ήταν η καλύτερη Ευρωπαϊκή ομάδα στην Παγκόσμια κατάταξη ( πέρυσι 7ες, φέτος 11ες), κατέκτησαν 3 μετάλλια σε τουρνουά του Παγκόσμιου σιρκουί ( 1 χρυσό κ 2 αργυρά ), 2 φορές το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (2005,2007) και άλλα 12 μετάλλια σε τουρνουά του Ευρωπαϊκού σιρκουί... Μακράν η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης... Το ήθος κ η αγωνιστηκότητά της την κάναν πραγματικά να ξεχωρίσει... Την αγαπάμε πάρα πολύ, θα μας λείψει πολύ αλλά είναι 35 και πρέπει να κάνει κ οικογένεια! Δεν πρόκειται να την ξεχάσουμε ποτέ κ δύσκολα θα βρεθεί αθλήτρια ισάξια της κλάσης της Βάσως Καραντάσιου....

Όσον αφορά το μέλλον της Ελλάδας υπάρχουν 3 αθλήτριες, Βίκυ Αρβανίτη, Θάλεια Κουτρουμανίδου, Μαρία Τσιαρτσιάνη που θα στελεχώσουν μαζί με μία 4η τις 2 γυναικείες ελληνικές ομάδες...

Το ζευγάρι των Θάλεια/Μαρία μπορεί να σπάσει μπορεί κ όχι... Αν σπάσει λογικά θα γίνει Βίκυ/Μαρία καθώς η Μαρία κ στους Ολυμπιακούς έδειξε πολύ καλά στοιχεία και αυτό είναι θεωρητικά το πιο ισχυρό δίδυμο που μπορεί να δημιουργηθεί... Από την άλλη η Θάλεια ήταν κ παλιά ζευγάρι με τη Βίκυ και δεν είναι απίθανο να συνεργαστούν ξανά αν κ δεν το βλέπω... Αν δε σπάσει το ζευγάρι των Θάλεια/Μαρία τότε πιθανές συμπαίκτριες της Βίκυς πρέπει να θεωρούνται οι Ελίνα Παπαδοπούλου κ Χριστίνα Ρουμπάνη...

Το ζήτημα είναι ένα : αν θέλουμε να δημιουργήσουμε 2 καλές ομάδες ή μία πολύ καλή των Βίκυ/Μαρία και μία πιο μέτρια των Θάλεια/?
    Οι νέες ομάδες θα προκύψουν σε μερικές εβδομάδες...

Όσον αφορά το πρώτο boldαρισμένο, είχα παρατηρήσει ότι έχεις αναφέρει αρκετές φορές κάτι τέτοιο και τώρα που ξέρουμε σε ποια σχολή πέρασες ίσως και να υπάρχει και μία σχετική εξήγηση...

Όσον αφορά το δεύτερο boldαρισμένο, επειδή έχω διαπιστώσει ότι παρακολουθείς b.v. πολύ περισσότερο από εμένα, μπορείς να μου πεις που υπερτερεί η Μαρία από τη Θάλεια?
    Ευχαριστώ.

Χμμ...

Εγω παλι πιστευω οτι το σωστο "ταιριασμα" θα ειναι η Θαλεια με την Βικυ...
    Η Μαρια εχει περισσοτερα προσοντα και ισως ειναι πιο εντυπωσιακη, αλλα εχει ακριβως τα ιδια αρνητικα με την Βικυ (πχ υποδοχη). Η Θαλεια μοιαζει παικτικα περισσοτερο στην Καραντασιου.
    Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να μεινουν η Θαλεια με την Μαρια οπως ειναι...

ΥΓ: Α ναι, και ενα μεγαλο ευχαριστω στην Βασω για ολα αυτα τα χρονια

Ελπίζω να συνεχίσει να ασχολείτε με το άθλημα κ τον αθλητισμό γενικότερα απο κάποιο άλλο πόστο, χρειαζόμαστε ανθρώπους με τέτοιο ήθος κ δυναμισμό!
    Όσο πιο πολύ μιλώ, τόσο χάνω την ικανότητα να ακούω

Περιοχή
    Κατερίνη/Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το πρώτο boldαρισμένο, είχα παρατηρήσει ότι έχεις αναφέρει αρκετές φορές κάτι τέτοιο και τώρα που ξέρουμε σε ποια σχολή πέρασες ίσως και να υπάρχει και μία σχετική εξήγηση...

Όσον αφορά το δεύτερο boldαρισμένο, επειδή έχω διαπιστώσει ότι παρακολουθείς b.v. πολύ περισσότερο από εμένα, μπορείς να μου πεις που υπερτερεί η Μαρία από τη Θάλεια?
    Ευχαριστώ.
    Για να πω την αλήθεια εγώ παρακολουθώ όλα τα τουρνουά που παίξαν οι ελληνικές ομάδες τα τελευταία χρόνια κ μιλάω βάση αποτελεσμάτων των ομάδων... Θέλω να πω δλδ ότι δεν έβλεπα τους αγώνες κ δεν μπορούσα να κρίνω για το ποια ας πούμε υπερτερεί απο την άλλη...Ό,τι θα πω λοιπόν αφορα ο,τι έχω δει στους Ο.Α. και σε κάποιους άλλους αγώνες...

Η Βίκυ είναι σιγουρα η πιο πλήρης παίκτρια κ από τις 3 και για αυτό εξάλλου επιλέχθηκε κ για παρτενέρ της Βάσως... Οπότε στην ....καλή ομάδα είναι χωρίς αμφιβολία το Νο1! Από εκεί κ πέρα όσον αφορά τη σύγκριση Θάλειας / Μαρίας η Μαρία είναι εξαιρετική στο μπλοκ και θεωρώ ότι είναι πιο αποτελεσματική στο να βγάλει άμυνα ή υποδοχή... Ας πω καλύτερα ότι η Θάλεια δεν είναι καλύτερη ούτε σε αυτό το τομέα που είναι ο δικός της καθώς κάνει τη σκούπα... Και σερβίς έχει καλύτερο η Μαρία... Οπότε κατά τη γνώμη μ πάντως η Μαρία είναι καλύτερη... Δεν μπρούμε βέβαια να παραγνωρίσουμε ότι οι Βίκυ/Θάλεια ήταν παλιά μαζί...
    Ο ενδοιασμός μ έγκειται στο οτι η Θάλεια μετά το 2004 έχασε τη συμπαίκτριά της Βίκυ που αναβαθμίστηκε στην 1η ομάδα και τώρα μετά το 2008 μπορεί να γίνει το ίδιο να χάσει τη συμπαίκτριά της τη Μαρία για να προαχθεί αυτή στην 1η ομάδα... Κάθε φορά δλδ που δένει η ομάδα της χάνει τη συμπαίκτριά της... Γι αυτό ίσως δεν θα έπρεπε να σπάσουν οι Θάλεια/Μαρία.

Όσον αφορά το σχόλιο για την οικογένεια, μπορεί να είμαι 18 αλλά έχω αναγνωρίσει την αξία του να έχεις οικογένεια καθώς αυτή είναι που θα σε στηρίξει, που θα .... θα .. θα...... θα δώσει νόημα στη ζωή κάποιου, κατά τη γνώμη μ... Δεν προτρέχω απλά το αναγνωρίζω...Επέλεξα ένα επάγγελμα με πολλά χρόνια σπουδών κ ξέρω ότι σίγουρα θα είναι δύσκολη η δημιουργία...οικογένειας πριν τα 30....
    Η Βάσω είναι 35 από οτι διάβασα η μαμά της, η παθερά της, ο άντρας της Νίκος Ρουμελιώτης την πίεσαν και από καιρό πριν να σταματήσει καθώς έχει φτάσει σε μία ηλικία που δεν πρέπει να το αφήσει... Σίγουρα το μπιτς βόλεϊ της προσέφερε πάρα πολλά σε όλους τους τομείς, μας έκανε να χαρούμε πολλές πολλές φορές αλλά κάπου βάζεις κ την προσωπική σ ζωή... Το μπιτς βόλεϊ θα ήταν στη ζωή της άντε πες μέχρι τα 39... Κ μετά τι? Το παιδί σίγουρα θ έλειπε από τη ζωή της... Για εμένα είναι σωστή η απόφασή της και προτιμώ να κάνει αυτό κ να επιστρέψει σε 2 χρόνια ας πούμε αν και δεν το βλέπω, νομίζω ότι η αποχώρηση είναι οριστική...

Περιοχή
    Κατερίνη/Θεσσαλονίκη

«Χτίζονται» από την αρχή οι Εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊ μετά την αποχώρηση της Βάσως..

«Χτίζονται» από την αρχή οι Εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊΜετά την αποχώρηση της Καραντάσιου και του Ρουμελιώτη, δημιουργήθηκε νέο ζευγάρι (Αρβανίτη – Τσιαρτσιάνη), η Κουτρουμανίδου δοκιμάζει το ενδεχόμενο συνεργασίας με την Παπαδοπούλου και στην τεχνική ηγεσία βρίσκονται πλέον οι Ζακυνθινός, Ανδρεάδης

Του ΣΠΥΡΟΥ ΚΟΛΛΙΑ
    Όπως κάθε φορά, έτσι και τώρα, ένας Ολυμπιακός κύκλος έκλεισε το 2008 κι ένας καινούργιος άνοιξε. Το Πεκίνο αποτελεί πια παρελθόν για κάθε αθλητή και φυσικά για τις Εθνικές ομάδες του μπιτς βόλεϊ που πλέον μπήκαν σε τροχιά… Λονδίνου ενόψει 2012. Φαίνεται μακρινό, όμως και μόνο το γεγονός ότι οι ελληνικές ομάδες κάνουν ένα νέο ξεκίνημα και μάλιστα από το σημείο μηδέν, αποδεικνύει ότι θα χρειαστεί πολύς χρόνος για να είναι έτοιμες στα μεγάλα «ραντεβού» τους.
    Οι αλλαγές θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν «κοσμογονικές» για τις ελληνικές ομάδες που στο Ολυμπιακό προπονητήριο του ΣΕΦ «χτίζονται» κυριολεκτικά από την αρχή. Η αποχώρηση της Βάσως Καραντάσιου από την ενεργό δράση, η λύση της συνεργασίας μεταξύ του τέως Ομοσπονδιακού τεχνικού, Μανώλη Ρουμελιώτη και της Ε.Ο.ΠΕ., η αλλαγή προσώπων σε καίρια πόστα της επιτροπής μπιτς βόλεϊ και φυσικά η δημιουργία νέων «διδύμων» δίνουν το στίγμα μιας καθολικής ανατροπής των μέχρι τώρα δεδομένων και αναμένονται με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα που θα προκύψουν από τη νέα κατάσταση.
    Στη φαληρική άμμο, τέσσερις κοπέλες δίνουν τη δική τους μάχη για να νικήσουν – σε πρώτη φάση- τον χρόνο. Η αλλαγή «φρουράς» κάλεσε τη Βίκυ Αρβανίτη να επιλέξει νέα συμπαίκτρια και αυτή δεν ήταν άλλη από τη Μαρία Τσιαρτσιάνη.Χωρίς να έχουν καιρό για χάσιμο, οι δύο αθλήτριες έκαναν ομάδα και ποντάρουν στην τεράστια εμπειρία τους, έχοντας προπονητή τον Παναγιώτη Ζακυνθινό.
    Την ίδια στιγμή, η Θάλεια Κουτρουμανίδου έχει να φέρει εις πέρας ένα ακόμη πιο δύσκολο έργο, καθώς, το επιτυχημένο ζευγάρι με την Τσιαρτσιάνη «έσπασε» και πλέον πρέπει να κατασταλάξει στη νέα συμπαίκτριά της. Όπως όλα δείχνουν, θα πρόκειται για ένα «φρέσκο» πρόσωπο στον χώρο του μπιτς βόλεϊ, την Ελίνα Παπαδοπούλου, η οποία, υπό την τεχνική καθοδήγηση του Θοδωρή Ανδρεάδη, καλείται να μάθει γρήγορα και να πλαισιώσει με αξιώσεις τη Θάλεια.
    Οι σαρωτικές αλλαγές που έγιναν σε ολόκληρο το οικοδόμημα του μπιτς βόλεϊ με τη νέα σύνθεση των δύο Εθνικών ομάδων και των προπονητών τους, είναι λογικό να δημιουργούν κάποιον προβληματισμό για τη συνέχιση των τεράστιων επιτυχιών των τελευταίων ετών στον διεθνή χώρο.Το «κόουτς» συνάντησε τις αθλήτριες και τους προπονητές τους σε μια πρώτη επαφή και κάνει καταγραφή της προετοιμασίας τους.
    Ο λόγος δόθηκε πρώτα στην Αρβανίτη, καθώς οι επιτυχίες και τα μετάλλια με παρτενέρ την Καραντάσιου της δίνουν, ίσως, και την σκυτάλη στον πρωταγωνιστικό ρόλο: «Ύστερα από την αποχώρηση της Βάσως έπρεπε να βρω γρήγορα συμπαίκτρια και μάλιστα κάποια που θα τηρούσε τις προδιαγραφές της εμπειρίας και της ικανότητας στο μπλοκ, αφού εγώ θα παίζω στην άμυνα. Η συμφωνία με τη Μαρία ήταν αστραπιαία και αμέσως μετά, με βάση τη νέα τάξη πραγμάτων που υιοθέτησε η Ε.Ο.ΠΕ., διαλέξαμε μόνες μας τον προπονητή μας. Ο Ζακυνθινός δέχτηκε την πρότασή μας και είμαστε χαρούμενες γιατί είναι ένας άνθρωπος που εκτιμούμε τη δουλειά του και τον γνωρίζουμε από την εποχή που ήταν βοηθός του Βραζιλιάνου Αλεμάο».
    Η Μαρία κλήθηκε να απαντήσει αν νιώθει «βάρος» από το γεγονός ότι καλείται να καλύψει το κενό που άφησε πίσω της η Καραντάσιου: «Προσωπικά βρήκα ένα νέο κίνητρο στη συνεργασία με τη Βίκυ. Ύστερα από την επιτυχημένη πορεία με τη Θάλεια, που νομίζω ότι ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, πλέον, χρειαζόμουν κάτι καινούριο. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι αντικαταστάτρια της Βάσως. Δεν αναπληρώνω το κενό της και δεν θα μπορούσα άλλωστε, καθώς έχουμε ελάχιστα κοινά στοιχεία στο παιχνίδι μας. Επίσης, θεωρώ τη Βάσω ως την κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια του μπιτς βόλεϊ όλων των εποχών και μακάρι κάποτε να φτάσω κι εγώ σε αυτό το επίπεδο. Πάντως, θα πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ότι η ομάδα που φτιάχνουμε με τη Βίκυ δεν θα θυμίζει και πολύ το δίδυμο Καραντάσιου / Αρβανίτη. Θα έλεγα, μάλιστα, ότι πρόκειται για μια εντελώς νέα και διαφορετική ομάδα».
    Το γεγονός ότι δύο έμπειρες αθλήτριες κάνουν ζευγάρι δεν εξασφαλίζει την επιτυχία και αυτό τόνισαν και οι ίδιες, γνωρίζοντας τις δυσκολίες που τους περιμένουν. «Ο στόχος μας είναι η σταθερή πορεία στα ταμπλό του παγκοσμίου σιρκουί της FIVB. Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα παραπάνω αυτήν τη στιγμή. Ούτε με τον προπονητή μας δεν έχουμε συζητήσει για κάτι περισσότερο. Είμαστε αισιόδοξες, έχουμε πίστη σε αυτό που ξεκινήσαμε, αλλά γνωρίζουμε και τι μας περιμένει», είπε η Βίκυ και η Μαρία συμπλήρωσε: «Αυτό που προέχει είναι να ‘δέσουμε’ η μία αθλήτρια με την άλλη και να εξοικειωθούμε στο νέο τρόπο παιχνιδιού μας. Πιστεύουμε σε αυτό που κάνουμε και με τη σκληρή δουλειά θα φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο. Το σίγουρο είναι ότι σε κάθε αγώνα μας θα τα δίνουμε όλα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».
    Η συνέχεια της συζήτησης δεν θα μπορούσε να μην φτάσει και στα ερωτηματικά τα οποία δημιουργούνται σχετικά με την πορεία των ομάδων τον πρώτο καιρό, που σίγουρα θα είναι και ο πιο δύσκολος. Οι αλλαγές είναι μεγάλες, η διοίκηση της Ε.Ο.ΠΕ. άλλαξε και μαζί της, ένας ολόκληρος σχεδιασμός. Βέβαια, οι απαιτήσεις του κόσμου δεν αλλάζουν, αφού όλοι είναι συνηθισμένοι στις επιτυχίες, τα μετάλλια και την παγκόσμια καταξίωση. «Είναι νωρίς για τη νέα διοίκηση, η οποία χρειάζεται μια περίοδο προσαρμογής. Ακόμα και σε επίπεδο προετοιμασίας αλλάζουν πολλά πράγματα. Για παράδειγμα, ο ένας μήνας στη Βραζιλία θεωρείται τεράστιο έξοδο και ενδεχομένως να περιοριστούμε σε μερικές ημέρες στην Ισπανία για δυνατά φιλικά. Γενικώς, τίποτα δεν είναι εύκολο και για κανέναν. Τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο, όσο και σε διοικητικό. Νομίζω, όμως, ότι το ίδιο το άθλημα είχε ανάγκη από αλλαγές. Αν κάποια πράγματα έγιναν σωστά ή λάθος δεν μπορούμε να το κρίνουμε εκ των προτέρων. Εκ του αποτελέσματος θα κριθούμε και εμείς και οι διοικούντες», τόνισε η Μαρία για να πει η Βίκυ την τελευταία κουβέντα: «Όλοι χρειαζόμαστε τον χρόνο μας. Με σωστή δουλειά και οργάνωση σε κάθε επίπεδο, όλα θα πάνε καλά. Από την πλευρά μας, ως αθλήτριες, το μήνυμα που θέλουμε να στείλουμε είναι ότι έχουμε θέληση, είμαστε αποφασισμένες και πιστεύουμε ότι θα πετύχουμε».
    Δοκιμαστική περίοδος
    Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τη Θάλεια που, συγκριτικά με τις συναθλήτριές της, θα πρέπει να καλύψει μεγαλύτερο έδαφος. Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια βρίσκεται στο τελικό στάδιο της επιλογής της νέας συμπαίκτριάς της και παράλληλα προετοιμάζεται για τη δυσκολότερη, ίσως, περίοδο της καριέρας της:
    «Πιστεύω ότι τίποτα στη ζωή δεν είναι εύκολο και ότι κάθε εμπόδιο βγαίνει σε καλό. Είναι η δεύτερη φορά που πρέπει να βρω νέα συμπαίκτρια και πλέον ξέρω τον τρόπο για να διαχειριστώ μια τέτοια κατάσταση. Κάθε αλλαγή είναι και μια πρόκληση και κίνητρο για να αποδείξεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις. Έτσι το βλέπω και προσωπικά θέλω να ξεπεράσω τα όριά μου και να ζήσω την κάθε στιγμή σε αυτήν τη νέα εμπειρία. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα αφήσω τίποτα στην τύχη και θέλω αυτή η νέα προσπάθεια να έχει τις καλύτερες δυνατές προοπτικές».
    Εδώ και περίπου δύο μήνες προπονείται με την 25χρονη Ελίνα Παπαδοπούλου, η οποία αποφάσισε να δεχτεί το ανοιχτό κάλεσμα της Θάλειας για μια δοκιμαστική περίοδο που θα κρίνει την αθλήτρια και θα συμπληρώσει την τετράδα των διεθνών: «Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια έτοιμη παίκτρια που να έχει εμπειρία σε επίπεδο FIVB και να έχουμε και οι δύο βαθμούς που θα μας βάζουν απευθείας στο κυρίως ταμπλό. Εφόσον, όμως, δεν υπάρχει αυτή η επιλογή θα πρέπει να βρω την καλύτερη υπαρκτή λύση. Η Ελίνα έχει αρκετά από τα σωματικά προσόντα που έψαχνα, δέχτηκε να μπει στη διαδικασία της δοκιμής και μέχρι τώρα έχει αποδείξει ότι διαθέτει μεγάλη θέληση. Η εμπειρία της είναι πολύ μικρή στον χώρο του μπιτς βόλεϊ. Η βαθμολογία δεν βοηθάει στην περίπτωσή μας, όμως, με πολλή δουλειά πάνω στα λάθη μας, μπορούμε να βάλουμε τις βάσεις για μια καλή συνεργασία. Θα γίνουν προσπάθειες και για wild card σε κάποια τουρνουά, ώστε να μας δοθεί η ευκαιρία να δείξουμε κι εμείς μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε. Εγώ, νιώθω έτοιμη να της μεταδώσω ότι περισσότερο μπορώ. Έχω την εμπειρία και μπορώ να μοιραστώ με τη συμπαίκτριά μου όσα ξέρω για να τη βοηθήσω να προσαρμοστεί πιο γρήγορα και πιο εύκολα».
    Η Θάλεια μίλησε και για τη συνεργασία της με τον Θοδωρή Ανδρεάδη, αφού μετά το «διαζύγιο» της Ε.Ο.ΠΕ. με τον Ρουμελιώτη, η Ομοσπονδία δεν επέλεξε ξανά τον δρόμο της «κεντρικής διαχείρισης» στο θέμα των προπονητών: «Ο Θοδωρής είναι ένας πολύ έμπειρος προπονητής όχι μόνο στον ελλαδικό χώρο, αλλά και στο εξωτερικό. Από αυτή την άποψη, ισθάνομαι πολύ τυχερή που συνεργάζομαι μαζί του. Επίσης, με βοηθάει σημαντικά στον σχεδιασμό και το στήσιμο αυτής της νέας ομάδας, γιατί στην ουσία μαζί θα επιλέξουμε τη συμπαίκτριά μου. Ξέρουμε ότι δεν χρειάζεται άγχος και πρέπει να κάνουμε σταθερά βήματα προόδου. Φυσικά, χωρίς να έχει γίνει η τελική επιλογή, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για στόχους ομάδας. Το μόνο βέβαιο είναι ότι στόχος σε κάθε τουρνουά της FIVB θα είναι να περνάμε επιτυχώς την
    προκριματική φάση και να μπαίνουμε στο κυρίως ταμπλό. Από εκεί και πέρα, ότι καλύτερο θα είναι ευπρόσδεκτο. Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια δοκιμαστική περίοδο για όλους μας».
    Γεννημένη στις 12 Αυγούστου του 1984, η Θεσσαλονικιά Ελίνα Παπαδοπούλου,
    δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή στο ευρύ κοινό. Ξεκίνησε να ασχολείται με το βόλεϊ σε ηλικία 14 ετών και αφού φόρεσε τη φανέλα του ¶ρη, στη συνέχεια πέρασε από Παιανία, Ηρακλή και Δράμα. Τον τελευταίο χρόνο, ο Γιώργος Γιάτσης ήταν αυτός που την ώθησε να ασχοληθεί με το άθλημα της άμμου και από την πρώτη στιγμή το λάτρεψε. Πέρυσι έλαβε μέρος σε τουρνουά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μάστερς, ενώ στο παρελθόν είχε μικρή εμπειρία και από τα Τζούνιορς. Το εντυπωσιακό ύψος της (1.87μ.) την κάνει… επιβλητική στο γήπεδο, όμως, η ίδια γνωρίζει ότι από μόνο του δεν φτάνει για να ξεχωρίσει.
    «Αυτήν τη στιγμή περνάω μια δοκιμασία που ότι κατάληξη και να έχει θα με κάνει πιο δυνατή. Δουλεύω σε υψηλό επίπεδο με τις καλύτερες αθλήτριες του μπιτς βόλεϊ και νομίζω ότι ζω ένα όνειρο. Μακάρι αυτή η προσπάθεια που κάνω να έχει και ευτυχές αποτέλεσμα για εμένα. Οι εντυπώσεις μου από τη Θάλεια και τον Ανδρεάδη είναι οι καλύτερες. Πραγματικοί επαγγελματίες που ξέρουν πώς να συμπεριφερθούν και να καθοδηγήσουν ένα άτομο στα πρώτα του βήματα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη και ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να δουλέψω στο μπιτς βόλεϊ γιατί θέλω να φτάσω σε υψηλό επίπεδο και να πετύχω».Δύσκολο έργο
    Οι δύο νέοι προπονητές ξεκαθάρισαν ότι υπάρχει διαχωρισμός ρόλων και αρμοδιοτήτων, γιατί κάθε ομάδα έχει τον δικό της προγραμματισμό, όμως, οι
    Εθνικές θα έχουν άμεση συνεργασία σε επίπεδο προετοιμασίας και κοινών προπονήσεων και ο Παναγιώτης Ζακυνθινός τόνισε: «Από τη στιγμή που η Ε.Ο.ΠΕ. έπαψε να λειτουργεί την κεντρική διαχείριση των Εθνικών συγκροτημάτων σε προπονητικό επίπεδο, πλέον, οι αθλήτριες είχαν τη δυνατότητα να προσλάβουν εκείνες τους προπονητές τους, όπως ακριβώς γίνεται σε όλα τα ατομικά αθλήματα. Είναι μια πολύ διαδεδομένη διαδικασία στο εξωτερικό που τώρα τη γνωρίζουμε και στην Ελλάδα. Για εμένα ήταν τιμή η πρόταση που μου έγινε και δέχτηκα με μεγάλη χαρά. Γνωρίζω ότι έχουμε δύσκολο έργο, όμως, αν δεν πίστευα ότι μπορούμε να πετύχουμε, δεν θα αναλάμβανα. Η Βίκυ και η Μαρία είναι δύο πολύ έμπειρες αθλήτριες που μπορούν να δημιουργήσουν μία πολύ υψηλού επιπέδου ομάδα και να φτάσουν σε διακρίσεις, αλλά προηγείται να βρεθεί χημεία μεταξύ τους. Το καλό είναι ότι έχουν όρεξη για δουλειά και στόχος μας είναι η σταθερή πορεία στο κυρίως ταμπλό. Δεν υπάρχει ‘ταβάνι’ για την ομάδα και κάθε επιτυχία θα είναι ένα λιθαράκι. Ξέρουμε ότι ο κόσμος διψάει για μετάλλια, το ίδιο κι εμείς. Δεν θα πούμε μεγάλα λόγια, καλύτερα να μιλάμε στο γήπεδο».
    Ακόμα πιο δύσκολο είναι το έργο του Θοδωρή Ανδρεάδη, ο οποίος διαθέτει
    εμπειρία από τις Εθνικές ομάδες, αφού και στο παρελθόν ανήκε στο Ομοσπονδιακό προπονητικό επιτελείο. Στην προκειμένη περίπτωση, ο έμπειρος τεχνικός δεν έχει μόνο να καθοδηγήσει μια ομάδα, αλλά και να συμμετάσχει ενεργά στη δημιουργία της. Έχοντας ως βάση τη Θάλεια Κουτρουμανίδου, ο Ανδρεάδης ανέφερε τα εξής:
    «Σίγουρα θα προτιμούσαμε να είχαμε μια έτοιμη τρίτη Εθνική ομάδα, απ’ όπου θα βρίσκαμε εύκολα και γρήγορα τη συμπαίκτρια της Θάλειας. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα υπήρχε πρόβλημα με τη μηδενική βαθμολογία της Ελίνας και θα βοηθούσε σημαντικά ώστε η Θάλεια να βρίσκεται στο κυρίως ταμπλό. Το θετικό είναι ότι η Ελίνα έχει κερδίσει από μόνη της ένα προβάδισμα στην τελική επιλογή, γιατί δείχνει αποφασισμένη και τη δεδομένη χρονική στιγμή η ομάδα που θα δημιουργηθεί θα πρέπει να δείξει μεγάλη θέληση. Είπα στη Θάλεια ότι εφέτος θα περάσει τη δυσκολότερη περίοδο στην καριέρα της. Το πρώτο μας μέλημα είναι αυτή η ομάδα να περνάει στο κυρίως ταμπλό και να βελτιώνεται διαρκώς. Το πλάνο μας δεν μπορεί να είναι ανάλογο με εκείνο των Βίκυς και Μαρίας, γιατί αυτή η ομάδα βρίσκεται σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο ετοιμότητας. Εμείς, θα επιλέξουμε συγκεκριμένα τουρνουά που θα
    συμμετάσχουμε, ανάλογα και με την πρόοδό μας».

Το κείμενο είναι του Σπύρου Κόλλια
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  n55385653213_2377.jpg Εμφανίσεις:  139 Μέγεθος:  7,5 KB  
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jacques - Clese Xygo : 24-04-09 στις 21:36

Περιοχή
    Κατερίνη/Θεσσαλονίκη
    VOLLEYBALL (τεύχος 16): ΒΙΚΥ ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΜΑΡΙΑ ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ: Destination London…

Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη ξεκινούν για το Ολυμπιακό ταξίδι του 2012

Συνέντευξη στον Παντελή Λώλη
    Φωτογραφίες: Χρήστος Θεολόγου

Αποτελούν το πιο «φρέσκο» ζευγάρι του ελληνικού Beach Volley. Έσμιξαν το Νοέμβριο του 2008 με την Μαρία Τσιαρτσιάνη να αποδέχεται την πρόταση συνεργασίας της Βίκυς Αρβανίτη. Με προίκα το ένδοξο παρελθόν τους με διαφορετικές παρτενέρ, Βίκυ και Μαρία, αναζητούν ένα ακόμη καλύτερο μέλλον. Δίνουν την πρώτη τους συνέντευξη στο «Volleyball» και μιλούν για τη νέα τάξη πραγμάτων στην Μάρκου Μπότσαρη. Κάνουν τον δικό τους απολογισμό για την προσπάθεια στους Ολυμπιακούς αγώνες του Πεκίνου και κάνουν όνειρα για το αύριο. Βίκυ και Μαρία μόλις ξεκίνησαν το ταξίδι τους για το Λονδίνο…
    Πως προέκυψε το ζευγάρι σας και πότε έγινε η πρώτη επαφή;
    Βίκυ: Μετά την δήλωση της Βάσως ότι αποχωρεί από την ενεργό δράση, έπρεπε να μπω στη διαδικασία αναζήτησης καινούριας συμπαίκτριας οπότε και η πρώτη μου επιλογή ήταν η Μαρία. Επικοινώνησα μαζί της τηλεφωνικά ώστε να κάνουμε κάποια συζήτηση και έπειτα συμφωνήσαμε να παίξουμε μαζί.
    Μαρία: Κάποια στιγμή μετά τη λήξη της σεζόν μου τηλεφώνησε η Βίκυ και μου εξέφρασε αυτή την ιδέα. Το σκέφτηκα, το συζητήσαμε και τελικά το αποφασίσαμε.
    Αισθάνεστε άγχος για το γεγονός ότι είστε πλέον η Νο1 Εθνική ομάδα και όλοι από σας περιμένουν την διάκριση;
    Β: Δε μπορώ να βαπτίσω την ομάδα μας ως νούμερο 1 γιατί απλά δεν έχουμε ακόμη αγωνιστεί ώστε να αποδειχθεί και στην πράξη κάτι τέτοιο.
    Μ: Θέλουμε πολύ να ανταποκριθούμε στις, δικές μας κυρίως, προσδοκίες, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει αρνητικό άγχος. Αυτή τη στιγμή και οι δύο ομάδες είμαστε καινούργιες κι έτσι δεν υπάρχει πρώτη και δεύτερη ομάδα, αυτό θα κριθεί στην πορεία βάσει αποτελεσμάτων.
    Λένε ότι τα νέα ζευγάρια χρειάζονται πίστωση χρόνου για να φέρουν επιτυχίες. Θα χρειαστείτε και εσείς κάποιο χρόνο για να σας δούμε στο βάθρο;
    Β: Σίγουρα θα χρειαστούμε χρόνο γιατί χρειαζόμαστε παιχνίδια στην πλάτη μας ως ομάδα ώστε να μπορέσουμε να βρούμε ρυθμό και να συνηθίσει η καθεμία τον καινούριο της ρόλο. Εύχομαι και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσουμε στο βάθρο.
    Μ: Συνήθως χρειάζεται χρόνος για να δείξει μια ομάδα το καλύτερό της πρόσωπο, αυτό αναμένεται να συμβεί και στη δική μας περίπτωση. Αν αυτό είναι αρκετά καλό για να μας οδηγήσει στο βάθρο θα φανεί στην πορεία, το ευχόμαστε πάντως.
    Αισθάνεστε ότι θα πρέπει να αποδείξετε ότι το μέλλον σας είναι πιο ισχυρό από το παρελθόν σας;
    Β: Όταν κάνεις ένα καινούριο ξεκίνημα δεν πρέπει να το συγκρίνεις με το προηγούμενο είτε αυτό είναι πετυχημένο είτε όχι. Οπότε δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να αποδείξουμε κάτι διότι είναι ένα καινούριο δίδυμο διαφορετικό από τις δύο ομάδες που υπήρχαν πριν.
    Μ: Στόχος προσωπικός είναι η συνεχής ατομική βελτίωση και συνεπώς η εξέλιξη της ομάδας. Έχει η καθεμιά μας μια πορεία που αποτελεί την «προίκα» της αλλά όχι βάρος. Είμαστε μια νέα ομάδα και ξεκινάμε από μηδενική βάση.
    Στους δύο μήνες που προπονείστε από κοινού ποια είναι τα στοιχεία που διακρίνετε στο δίδυμο σας και σας κάνουν να αισιοδοξείτε;
    Β: Είμαστε μία ομάδα με δύναμη στο φιλέ σε επίθεση και μπλοκ καθώς και ένα από τα καλά στοιχεία μας είναι και το σερβίς.
    Μ: Τα δυνατά στοιχεία της καθεμιάς προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε στο παιχνίδι μας και να χτίσουμε μια καλή επικοινωνία. Είμαστε ακόμη σε πρώιμο στάδιο, όμως τα δείγματα είναι θετικά. Φαίνεται ότι επιθετικά θα είμαστε αρκετά καλές.
    Υπάρχουν κάποια σημεία που θα πρέπει να βελτιώσετε;
    Μ: Όλα τα στοιχεία επιδέχονται βελτίωσης και κυρίως αυτά που είναι καινούργια για την καθεμία. Εγώ άλλαξα θέση και χρειάζεται δουλειά και χρόνος προσαρμογής για να είμαι αποτελεσματική.
    Β: Είναι αρκετά τα στοιχεία που χρειάζονται βελτίωση με σημαντικότερο τομέα την υποδοχή και το side out (σ.σ. αλλαγή). Προσπαθούμε να επικεντρωθούμε σε αυτά μιας και παίζουν το σημαντικότερο ρόλο στο παιχνίδι. Από κει και πέρα η καθεμία χωριστά έχει να βελτιώσει και να συνηθίσει στον καινούριο ρόλο, εγώ της άμυνας και η Μαρία την αλλαγή θέσης.
    Τι είναι αυτό που σας φοβίζει;
    Μ: Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να με φοβίζει. Εύχομαι να είμαστε υγιείς.
    Β: Δεν θα έλεγα ότι μας φοβίζει κάτι. Ξεκινάμε με πολύ ενθουσιασμό και το μόνο που θέλουμε είναι να έχουμε υγεία και όλα θα πάνε καλά.
    Ποιο θα είναι το δικό σας μότο στην πορεία σας στην άμμο;
    Μ: Impossible is nothing…
    Β: Με υπομονή , επιμονή και σκληρή δουλειά μπορείς να φέρεις καρπούς.
    Ο δικός σας φάρος είναι το Λονδίνο. Στο Πεκίνο υπήρχε η αισιοδοξία για είσοδο στην οκτάδα, κάτι που δεν επιτεύχθηκε. Για το 2012 ποιο στόχο θέτετε;
    Μ: To 2012 φαντάζει πολύ μακριά και ειδικά για να θέσουμε στόχους. Κάθε τουρνουά αποτελεί ξεχωριστό στόχο, κάθε σεζόν επίσης και μακάρι να φτάσουμε μέχρι το Λονδίνο και να είμαστε τότε σε θέση να μιλάμε για υψηλούς στόχους.
    Β: Δυστυχώς δεν επιτεύχθηκε ο στόχος στο Πεκίνο, αλλά ο αθλητισμός έχει επιτυχίες και αποτυχίες, χαρές και λύπες και θα πρέπει να μπορείς σε κάθε περίπτωση να βγαίνεις δυνατός και να συνεχίζεις να προσπαθείς για το καλύτερο. Ο στόχος μου για το 2012 θα είναι να φτάσω στο Λονδίνο. Πάντως είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για τέτοιους στόχους.
    Είστε ένα νέο ζευγάρι με νέο προπονητή σε μια εντελώς νέα ομοσπονδία. Τι περιμένετε από την διοίκηση του Στέλιου Προσαλίκα;
    Μ: Η αλήθεια είναι ότι άλλαξαν πολλά πράγαμτα και γρήγορα. Έχουν προκύψει πολλά θέματα που ελπίζουμε γρήγορα να διευθετηθούν. Το κομμάτι του beach volley είναι διαφορετικό και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζεται. Η νέα διοίκηση φαίνεται να έχει διάθεση και νέες ιδέες κι ελπίζω να δείξει τη δέουσα προσοχή στο άθλημα που έχει φέρει στη χώρα μας τόσες διακρίσεις.
    Β: Η νέα διοίκηση ξεκινά με μία διαφορετική νοοτροπία ως προς το άθλημα και πιστεύω ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει προς το καλύτερο.
    Σίγουρα όμως αυτό το στάδιο είναι μεταβατικό από τη μία διοίκηση στην άλλη και υπάρχουν ακόμη αρκετά κενά που θα πρέπει να λυθούν ώστε να μπορέσουμε να δουλέψουμε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Υπάρχει υπομονή και κατανόηση από όλους μας και ελπίζω σύντομα να μπουν όλα σε μία σειρά με στόχο την περαιτέρω πρόοδο του αθλήματος.
    Το θέμα του ομοσπονδιακού προπονητή για πρώτη φορά πλέον περνάει στα χέρια των ομάδων. Με ποια κριτήρια έγινε η δική σας επιλογή;
    Β: Ήταν κάτι καινούριο και για μας το θέμα της επιλογής του προπονητή. Η επιλογή του Παναγιώτη Ζακυνθινού ως προπονητή μας έγινε με βάση την προηγούμενη συνεργασία που είχαμε μαζί του προπονητικά καθώς υπήρξε βοηθός του Ομοσπονδιακού προπονητή Αλεμάο το 2004 Είχαμε τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς και εκτίμηση προς το πρόσωπο του.
    Μ: Υπήρχε μια εμπειρία με τον Παναγιώτη Ζακυνθηνό όταν ήταν βοηθός του βραζιλιάνου Alemao. Με γνώμονα τη θετική εικόνα που είχαμε αποκομίσει από τότε και την εκτίμηση που έχουμε στη δουλειά και την προσωπικότητά του καταλήξαμε στην επιλογή αυτού για προπονητή μας.
    Αμφότερες πάντως ξεκινήσατε την διαδρομή σας στην άμμο με προπονητή τον Μανώλη Ρουμελιώτη. Θεωρείτε ότι θα υπάρχει μεταβατικό διάστημα και στην περίπτωση των προπονητών;
    Β: Τα πρώτα μου βήματα στην άμμο σε επαγγελματικό επίπεδο έγιναν το 2003, όταν έπαιξα με τη Θάλεια και με προπονητή τον τότε Ομοσπονδιακό Βραζιλιάνο Αλεμάο. Με τον Μανόλη συνεργαστήκαμε την τετραετία 2005-2008 ούσα ζευγάρι με τη Βάσω. Σίγουρα και ο προπονητής χρειάζεται το χρόνο του ώστε να εγκλιματιστεί στο νέο περιβάλλον όπως και οι αθλητές άλλωστε, αλλά η προηγούμενη εμπειρία του βοηθάει ώστε όλα αυτά να γίνουν σύντομα.
    Μ: Ξεκίνησα με προπονητή τον Alemao. Στη συνέχεια, για 4 χρόνια, στη θέση του ομοσπονδιακού τεχνικού ήταν ο Ρουμελιώτης. Πιστεύω ότι χρειάζονται και οι προπονητές πίστωση χρόνου προκειμένου να προσαρμοστούν στις ανάγκες μιας νέας ομάδας σε ένα τόσο απαιτητικό άθλημα.

Μπλοκ στην Μαρία
    Πότε είπες στην Θάλεια Κουτρουμανίδου ότι είναι επιθυμία σου να συνεχίσεις την καριέρα σου με την Βίκυ Αρβανίτη και πως αντέδρασε;
    Ενημέρωσα τη Θάλεια ότι μου έγινε η σχετική πρόταση και θα τη σκεφτώ. Μόλις αποφάσισα την ενημέρωσα ότι τελικά θα παίξω με τη Βίκυ. Αντέδρασε με κατανόηση για τους λόγους που πήρα αυτή την απόφαση.
    Πιστεύεις ότι με την Θάλεια θα μπορούσατε να φθάσετε ακόμη πιο ψηλά στα τρία χρόνια που ήσασταν μαζί στην άμμο;
    Παίξαμε μαζί 4 χρόνια με πολλές καλές στιγμές και είμαι ευχαριστημένη και χαρούμενη γι' αυτά που πετύχαμε. Πάντα πιστεύει κανείς ότι θα μπορούσε να τα είχε πάει και καλύτερα.
    Το προηγούμενο καλοκαίρι υπήρξαν αιχμηρές δηλώσεις ανάμεσα σε εσένα και τη Βάσω Καραντάσιου. Από τότε υπήρξε επικοινωνία, λύθηκε η παρεξήγηση;
    Το συμβάν έληξε εκεί και δεν ξανασυζητήθηκε.
    Γιατί η Μαρία επέλεξε την Βίκυ;
    Μετά από τέσσερα χρόνια επιτυχημένης συνεργασίας με την Θάλεια θεώρησα ότι ο κύκλος μας ως ομάδα είχε κλείσει. Είχα την ανάγκη να ανανεωθώ και να αποκτήσω νέα κίνητρα. Στο πρόσωπο της Βίκυς είδα μια έμπειρη και δυναμική αθλήτρια με την οποία πίστεψα ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια πολύ καλή ομάδα.

Μπλοκ στη Βίκυ
    Πολλοί είπαν ότι στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Πεκίνο για πρώτη φορά δεν λειτούργησε το δίδυμο Βάσως και Βίκυς;
    Στον αθλητισμό υπάρχουν και κακές μέρες, οι αθλητές δεν είναι ρομπότ. ¶λλωστε αν ξέραμε από πριν ότι θα κερδίζουμε συνέχεια δεν θα είχε και τόση αξία. Στο Πεκίνο δεν βρέθηκα στην καλύτερη μου στιγμή, σε καμία περίπτωση όμως δεν καθορίζεται η πορεία μιας ομάδας από μία διοργάνωση, παρ\' όλο που ήταν πολύ σημαντική.
    Επειδή η αποτυχία όπως και η επιτυχία μοιράζεται πιστεύεις ότι στο Πεκίνο το μερίδιο ευθύνης στο δίδυμο σας είναι 50-50;
    Όπως είχα δηλώσει και στο Πεκίνο, ότι η ευθύνη είναι δική μου μιας και η απόδοσή μου δεν ήταν αυτή που θα ήθελα. Γενικά όμως ως αθλήτρια έχω μάθει ότι σε ένα ομαδικό άθλημα όπως χαίρονται και οι δύο με τη νίκη και συνεισφέρουν κάνοντας το καλύτερο δυνατό, έτσι μαζί και χάνουν .
    Πως αντέδρασε η Βάσω όταν έμαθε ότι θα είσαι ζευγάρι με την Μαρία;
    Η Βάσω εξαρχής μου είχε πει ότι η επιλογή είναι δική μου και οποιαδήποτε απόφαση κι αν έπαιρνα θα ήταν κοντά μου.
    Γιατί η Βίκυ επέλεξε την Μαρία;
    Γιατί θεωρώ ότι είναι μια αθλήτρια έμπειρη, με αθλητικά προσόντα και όρεξη να δουλέψει για κάτι καινούριο. Ακόμη ήθελα να επιλέξω κάποια αθλήτρια που να είναι μπλοκέρ και πιστεύω ότι η Μαρία είναι η κατάλληλη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jacques - Clese Xygo : 23-04-09 στις 16:19

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές