(Αν είμαι σε λάθος topic του forum ας το βάλει κάποιος διαχειριστής στο σωστό)

Καλησπέρα είμαι 19 ετών και θα ήθελα να ασχοληθώ με τον στίβο αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.Είμαι 1,85μ ύψος και 100 κιλά, τον τελευταίο ενάμιση μήνα έχω χάσει 12 κιλά,ακόμα είμαι υπερβολικά εύσωμος αλλά έχω σκοπώ να το συνεχίσω μέχρι να φτάσω 85 κιλά.Πάντα σαν έφηβος ήμουν υπέρβαρος αλλά αυτόν τον 1,5 μήνα έκανα τρέξιμο δηλαδή 2,5 και 5 χιλιόμετρα που δεν ήμουν σε θέσει να κάνω στο παρελθόν όταν ήμουν 112 κιλά και μου άρεσε αρκετά.Μπορεί να μην έκανα τρέξιμο παλαιότερα αλλά τα καλοκαιριά επειδή είμαι από νησί έκανα κολύμπι,ποδήλατο και έπαιζα μπάσκετ από πολύ μικρή ηλικία όμως έτρωγα πολύ με αποτέλεσμα να είμαι παχύσαρκος. Αυτή την στιγμή σπουδάζω στα Ιωάννινα και μου αρέσει πολύ ο στίβος όχι μόνο το τρέξιμο αλλά με γοητεύουν πολύ και οι ρίψεις.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής 1)επειδή δεν έχω ιδέα από αθλητικούς συλλόγους αν στους συλλόγους μπορούν να πάνε και άτομα τα οποία να ασχολούνται ερασιτεχνικά και όχι για πρωταθλητισμό; 2)Μπορώ να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με τον στίβο στην ηλικία που είμαι ή υπάρχουν ορισμένα κριτήρια που πρέπει να έχω; 3)Πως θα μπορέσω να προσεγγίσω κάποιο σωματείο και να τους ενημερώσω για το επίπεδο που θέλω; 4)Έχετε να μου προτείνετε κάποιο σύλλογο/σωματείο στα Ιωάννινα επειδή εκεί σπουδάζω και εκεί βρίσκομαι σχεδόν όλο τον χρόνο;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!! Ελπίζω να μην σας κούρασα.