Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 1 από 1

Θέμα: Αγωνιστικό καλεντάρι : 2016

  1. #1
    StivoZ.gr Admin Team Το avatar του χρήστη StivoZ.gr
    Εγγραφή
    21-07-2007
    Περιοχή
    A, A
    Μηνύματα
    14.098
    Blog Entries
    5

    Αγωνιστικό καλεντάρι : 2016

    [ Οι κυριότεροι αγώνες ανά κατηγορία. Το θέμα ανανεώνεται ]

    Δείτε και -> καλεντάρι 2016 ΣΕΓΑΣ
    (Βλέπετε περισσότερα στο ημερολόγιο του stivoz.gr : www.stivoz.com/forum/calendar.php)

    Μεγάλες Διεθνείς Διοργανώσεις - Major Events

    17-20/03 Παγκόσμιο κλειστού - World Indoor Championships, Portland /USA
    06-10/07 Πανευρωπαικό Α/Γ - European Athletics Championships, Amsterdam /NED
    14-17/07 1ο Ευρωπαικό πρωτ. Π/Κ - European Athletics Youth Championships, Tbilisi /GEO
    19-24/07 Παγκόσμιο Ε/Ν - World Junior Championships, Bydgoszcz /POL
    12-21/08 Ολυμπιακοί Αγώνες (αγων.στίβου) - Olympic Games, Rio de Janeiro /BRA

    άλλες διοργανώσεις

    12-13/03 European Cup Winter Throwing, Arad /ROM
    07-08/05 IAAF World Race Walking Team Championships, Cheboksar /RUS
    04-05/06 Mediterranean U23 Championships, Tunis /TUN
    05/06 European Cup 10,000m Mersin /TUR
    02/07 European Mountain Running Championships, Arco /ITA
    11-18/07 Παγκόσμια Γυμνασιάδα, Trabzon/TUR
    27-28/07 Συνάντηση Π/Κ Ελλάδος-Κύπρου, /CYP
    24-25/09 Αιγαιοπελαγίτικοι, Καλλονή
    11/12 SPAR European Cross Country Championships, Chia /ITA

    ΚΛΕΙΣΤΟΣ INDOOR

    ημερίδες ΣΕΦ: 30-31/1

    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ &συνθέτων: 13-14/02
    Βαλκανικοί: 27/02 (Κωνσταντινούπολη)
    Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 17-20/03 (Portland /USA)

    Κυριότερα meetings:

    p 14/01 Meeting National en Salle de Lyon /FRA
    p 15/01 Indoor Cup Baku /AZE
    e 23/01 Meeting Elite en Salle de Nantes /FRA
    o 23/01 Perche Elite Tour, Rouen/FRA
    E 23/01 RIG Games, Reykjavik /ISL
    p 27/01 13th International Springer-Meeting (PV M, HJ W) Cottbus /GER
    E 30/01 VECTIS Meeting Kirchberg /LUX
    E 03/02 PSD Bank meeting, Duesseldorf /GER
    p 04/02 latka High Jump Meeting, Banska Bystrica /SVK
    E 05/02 Perdo's Cup, Lodz /POL
    I. 06/02 Karlsruhe - IAAF Indoor Meet, Karlsruhe /GER
    e 06/02 Meeting Elite en Salle de Mondeville /FRA
    p 06/02 Indoor Gala, Vienna /AUT
    e 09/02 Meeting Elite en Salle d'Eaubonne /FRA
    E 12/02 Gugl Games, Linz /AUT
    E 12/02 Copernicus meeting, Torun /POL
    E 13/02 IFAM meeting, Gent /BEL
    E 13/02 Combined events meeting, Lasnamae /EST
    p 13/02 ISTAF Berlin /GER
    p 14/02 Russian Winter, Moscow/RUS
    I. 14/02 New Balance Indoor Grand Prix, Boston, MA /USA
    I. 17/02 XL-GALAN, Stockholm /SWE
    p 17/02 Meeting National en Salle de Reims /FRA
    I. 20/02 Sainsbury's Glasgow Indoor Grand Prix, Glasgow /GBR
    e 21/02 All Star Perche, Clermont-Ferrand /FRA
    e 21/02 Meeting Elite en Salle de Metz /FRA
    p 25/02 Indoor Cup, Istanbul /TUR
    o 28/02 Street event, Rio/BRA
    E 05/03 Indoor Gala, Jablonec nad Nisou /CZE

    ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

    Πανελλήνιο πρωτάθλημα: 28/02
    περιφερειακό: 31/01
    Πανελ. Σχολικο: 06/02
    Βαλκανικοί: 12/03 Cuprija /SRB
    Πανελ.βουνού: 29/05

    ΑΝΟΙΚΤΟΣ OUTDOOR

    Διασυλλογικά Πρωταθλήματα

    Α/Γ (2 ημέρες): 23-24/04 & 07-08/05
    Π/Κ : 09/04
    ΠΠ/ΠΚ: 16/04
    ΠΠ/ΠΚ Β (πολύαθλα): 2 φάσεις, ανάλογα με ΕΑΣ (πχ 19/3 & 15/5)

    συνθέτων Α/Γ: 26-27/04
    συνθέτων Π/Κ: 26-27/04
    συνθέτων ΠΠ: 07/05
    συνθέτων ΠΚ: 23/04

    Πανελλήνια Πρωταθλήματα

    Α/Γ : 18-19/06 Πάτρα
    u23 : 30-31/07 Λάρισα
    Ε/Ν : 09-10/07 Σέρρες
    Π/Κ : 25-26/06 Τρίκαλα
    ΠΠ/ΠΚ (ομιλοι): 02-03/07 Καβάλα & Ναύπλιο

    Συνθέτων: 04-05/06 Σέρρες

    10χλμ Α/Γ &Νέων: 21/05

    20χλμ βαδην: 27/03
    50χλμ βάδην: 10/01

    ημιμαραθων: 20/03
    Μαραθωνίου: 13/11

    Σχολικοί:

    Β' φάση: 19/04 (σε 7 ομίλους)
    τελική φάση: 10-11/05 (Πάτρα)

    Παγκύπριοι

    Α/Γ : 18-19/06 Λευκωσία
    Ε/Ν :
    Π/Κ :
    ΠΠ/ΠΚ :
    10χλμ :

    Βαλκανικοί

    Α/Γ: 25-26/06 Pitesti /ROM
    Ε/Ν: 02-03/07 Bolu /TUR
    Π/Κ: 02/07 Krusevac /SRB

    Ανωμάλου: 12/03 Cuprija /SRB
    Βάδην: 16/04 Florina/GRE
    βουνού: 08/06 Nova Zagora /BUL
    Μαραθωνίου: 09/10 Sofia /BUL
    ημιμαραθων.: 30/10 Podgorica /MNG

    διεθνή ελληνικά meetings - int. meetings in Greece

    10/05 - Athens street pole vault
    28/05 - Παπαφλέσσεια - Kalamata
    08/06 - Φιλοθέη Gala (γυναικών) - Filothei
    12/06 - Σιθώνεια (ρίψεις) - Halkidiki

    Ελληνικά γκραν-πρι

    01/06 Έδεσσα, Αλεξάνδρεια
    11/06 Ορεστικό
    13/07 Πάτρα, Τοφάλεια (νέα ημ/νια)
    ??/07 Θήβα

    Εγχώριοι αγώνες

    20/03 Μπλόκο Καλογρέζας, Ν.Ιωνία
    26/03 Ορφική συνάντηση, Αλεξανδρούπολη
    03/04 Φωτιάδεια, Πάτρα

    10/05 Φεστιβάλ Ρίψεων "Κώστας Γιαταγάνας", Αθήνα-ΕΓΣ
    14/05 αγώνες ρίψεων Κ.Σπανίδης, Θεσ/νίκη
    14/05 Αγώνες Αλμάτων, Καλλιθέα
    14/05 Βεργώτεια 2016, Κεφαλλονιά
    14/05 Ιόνιοι Αγώνες, Λευκάδα
    15/05 Μάχη Κρήτης, Χανιά
    21/05 Χανιά 2016
    21/05 Ορσίππεια, Μέγαρα
    21/05 Κωνσταντίνεια, Δεσκάτη
    22/05 Αμεινίας ο Παλληνεύς, Παλλήνη
    25/05 Αχίλλεια, Γρεβενά
    28/05 Ηράκλεια, Ηράκλειο
    28/05 Θώδεια, Λουτράκι
    28/05 Ζαχαριάδεια, Θεσσαλονίκη
    29/05 φεστιβάλ ρίψεων, Τρίπολη
    29/05 Δίια, Κατερίνη

    04/06 Βενιζέλεια, Χανιά
    04/06 Βραϊμάκεια, Χαλκίδα
    04/06 Χειμωνίδεια, Θεσσαλονίκη
    05/06 Παπαναστάσεια, Αθήνα-ΠΓΣ
    05/06 Κραχτίδεια, Δράμα
    05/06 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα
    05/06 "Νίκος Κοτσίδης", Θεσσαλονίκη
    11/06 "Ευάγγελος Δεπάστας", Σχηματάρι
    11/06 Καποδίστρεια, Κέρκυρα
    11/06 Αιγιάλεια, Αίγιο
    11/06 "Αγώνες εις μνήμη Αλέκας Σιούλη", Θεσσαλονίκη
    12/06 "Τάσος Ξένος", Χολαργός
    12/06 "Κνώσεια", Ηράκλειο
    22/06 Λασσάνεια, Κοζάνη
    16/07 Αγώνες Ρίψεων "Π. Χονδροματίδης", Πτολεμαίδα

    17/09 Παπαναστάσεια 2016, Βελβεντό
    24/09Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, Καλλονή
    24/09 Κωνσταντινίδεια, Νάουσα
    01/10 Λυγκήστεια, Φλώρινα
    02/10 Μπεκιάρεια, Σέρρες

    International Meetings

    WC 05/03 Melbourne /AUS
    DL 06/05 Doha /QAT
    WC 07/05 Kingston /JAM
    WC 08/05 Tokyo /JPN
    EM 10/05 (PV) Athens /GRE
    DL 14/05 Shanghai /CHN
    EM 15/05 Montgeron /FRA
    WC 18/05 Beijing /CHN
    WC 20/05 Ostrava /CZE
    DL 22/05 Rabat /MAR
    WC 22/05 Hengelo /NED
    EM 24/05 Turnov /CZE
    DL 28/05 Eugene /USA
    EM 29/05 Forbach /FRA
    EM 31/05 Riga /LAT
    DL 02/06 Rome /ITA
    EC 03/06 Huelva /ESP
    EC 04/06 Zhukovsky /RUS
    EC 05/06 Bydgoszcz /POL
    DL 05/06 Birmingham /GBR
    EP 06/06 Prague /CZE
    EC 07/06 Montreuil /FRA
    DL 09/06 Oslo /NOR
    WC 10/06 Dakar /SEN
    EC 14/06 Velenje /SLO
    EC 14/06 Nancy /FRA
    EC 14/06 Luzern /SWI
    DL 16/06 Stockholm /SWE
    EC 18/06 Szczecin /POL
    ?? 18/06 New York /USA
    WC 23/06 Madrid /ESP
    EC 28/06 Sollentuna /SWE
    EP 29/06 Turku /FIN

    EC 15/07 Goeteborg /SWE
    DL 15/07 Monaco /MON
    EC 16/07 Andujar /ESP
    EC 16/07 Heusden - Zolder /BEL
    EC 17/07 Padova /ITA
    EC 18/07 Sotteville /FRA
    EC 18/07 Szekesfehervar /HUN
    DL 22-23/07 London /GBR
    EC 27/07 Karlstad /SWE
    WC 01/08 Sao Bernardo do Campo /BRA

    DL 25/08 Lausanne /SUI
    DL 27/08 Paris /FRA
    WC 01/09 Rieti /ITA
    DL 01/09 Zurich /SUI
    WC 04/09 Berlin /GER
    WC 06/09 Zagreb /CRO
    EP 06/09 Rovereto /ITA
    DL 09/09 Brussels /BEL

    DL = Diamond League
    WC = World Challenge
    EP = European Premium
    EC = European Classic
    EM = European Permit

    ΣΥΝΘΕΤΑ (Challenge)

    29-30/04 Multistars Florence, ITA
    28-29/05 Hypo-Meeting Goetzis, AUT
    10-11/06 TNT-Express Meeting Kladno, CZE
    25-26/06 Erdgas DLV Mehrkampf Ratingen, GER
    17-18/09 Decastar Talence, FRA

    ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΙ - Ημιμαραθώνιοι

    20.03 Τρίκαλα - ημιμαραθώνιος "Θ. Σταμόπουλος"
    03.04 Θεσ/νίκη - "Μέγας Αλέξανδρος"
    10.04 Λεμεσός - Μαραθώνιος
    17.04 Ροδος - Μαραθώνιος
    20.03 Αθήνα - Ημιμαραθώνιος
    08.10 Θεσ/νίκη - νυχτερινός ημιμαραθώνιος
    13/11 Αθήνα - Αυθεντικός Μαραθώνιος

    Major Marathons

    28/02 Τόκυο
    24/04 Λονδίνο
    14/09 Βοστώνη
    25/09 Βερολίνο
    09/10 Σικάγο
    06/11 Νέα Υόρκη

    Παγκόσμιο ημιμαρ.:
    26/03 Cardiff, GBR

    RUN GREECE (www.run-greece.gr)

    27/03 - Λάρισα
    17/04 - Ηράκλειο
    08/05 - Ιωάννινα
    15/05 - Καστοριά
    25/09 - Αλεξανδρούπολη
    09/10 - Πάτρα

    Άλλοι αγώνες δρόμου:
    ...
    25/09- Race for the Cure
    30/09- Σπάρταθλο
    01/10- 1ο Acropolis night run
    02/10- 2ος Αγώνας Ιστορικής Μνήμης - Νέα Σμύρνη
    08/10- 5ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης
    08-09/10- Spetses mini Marathon
    08-09/10- Santorini experience
    16/10- 5ο Ladies Run
    22/10- 1ο Kallithea night run
    23/10- Βαρτζάκειος Δρόμος Υγείας
    23/10- 30ος Γύρος Αθήνας
    30/10- Τρέχουμε στην Ηλιούπολη (στη μνήμη του Σωκράτη Γκιόλια)
    30/10- Olympic Stadium Run
    06/11- 2ος αγώνας Παπάγου-Χολαργού
    27/11- 34ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 10χλμ
    18/12- 5ο Run the Lake Βουλιαγμένη

    18/12- Γύρος Σητείας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StivoZ.gr : 30-11-16 στις 16:30
    w w w . s t i v o z . g r
    Η 1η διαδικτυακή κοινότητα
    αθλητών & φιλάθλων στίβου

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Designed and owned by Ioannis P. Pouloupatis