PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναλυτές Γαλάκτικου οξέος

Kater
28-12-06, 14:48
Οσοι χρησιμοποιειτε αναλυτες Γαλακτικου οξεος, ποιον προτιματε? Ποια τα θετικα του και σε τι ισως υστερει? (ακριβεια, ταχυτητα, αναλωσιμα, διαδικαστικα, τιμες κλπ)

nako
28-12-06, 17:24
τι ακριβως ειναι αυτοι οι αναλυτες του γαλακτικου οξεος για εμας που δεν ξερουμε?

Monik
28-12-06, 19:22
Αν δεν ενδιαφέρεσαι για απόλυτες τιμές, το Lactate Pro είναι καλό σχετικά.

Αν ενδιαφέρεσαι για απόλυτες τιμές, υπερεκτιμά σε σύγκριση με αναλυτή εργαστηρίου (π.χ., κατά 0.59 mmol.l-1 κατά μέσο όρο, αλλά και με εύρος -0.89 - 2.07 mmol.l-1 -214 δείγματα).

Τα αρνητικά του είναι ότι δεν βγάζει τιμή για πολύ χαμηλές τιμές (από 0.8 mmol.l-1 και κάτω, νομίζω) και υπερεκτιμά περισσότερο σε υψηλότερες τιμές.

Έχε υπόψη σου πάντως ότι μια τέτοια ανάλυση γενικά θα πρέπει να είναι ένδειξη μόνο -καλή ένδειξη, βέβαια- μιας και και το γαλακτικό επηρεάζεται από άλλους παράγοντες (π.χ., διατροφή).

Υ.Σ. αναφέρομαι σε μικρό αναλυτή για τεστ στο στίβο. Ρωτάς για αναλυτές εργαστηρίου;

ioannis
28-12-06, 19:24
τι ακριβως ειναι αυτοι οι αναλυτες του γαλακτικου οξεος για εμας που δεν ξερουμε?

Συμφωνώ με τον nako. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτοί οι αναλυτές...:sorry:

Kater
03-01-07, 12:02
Αν δεν ενδιαφέρεσαι για απόλυτες τιμές, το Lactate Pro είναι καλό σχετικά.

Αν ενδιαφέρεσαι για απόλυτες τιμές, υπερεκτιμά σε σύγκριση με αναλυτή εργαστηρίου

Τα αρνητικά του είναι ότι δεν βγάζει τιμή για πολύ χαμηλές τιμές (από 0.8 mmol.l-1 και κάτω, νομίζω) και υπερεκτιμά περισσότερο σε υψηλότερες τιμές.

Υ.Σ. αναφέρομαι σε μικρό αναλυτή για τεστ στο στίβο. Ρωτάς για αναλυτές εργαστηρίου;

Φυσικα για φορητους! Lactate Scout, Accutrend, Diaglobal, Pro, Plus...
Απο τιμες και σε αναλωσιμα ξερεις καθολου?
Για Scout και το Diaglobal εχω καλες συστασεις, τα χει χρησιμοποιησει κανεις?
Τιμες κυριως μεταξυ 2-8mmol ενδιαφερομαι.

Για τα παιδια που ρωτανε, μιλαω για φορητους μετρητες για επιτοπου μετρηση του γαλακτικου οξεος, που παραγεται σε παρατεταμενη ενταση και οταν το οξυγονο απ την αεροβια δεν αρκει και εχεις αυτο το υπεροχο συναισθημα που νιωθεις οταν καρφωνεις και οι μυες δεν ακολουθανε τις επιθυμιες κι εντολες σου :D

Dejan
03-01-07, 16:43
Να υπενθημίσω ότι μετά από έρευνες που τελίωσαν φέτος, το γαλακτικό οξύ πλέον δεν θεωρείται απλά "απόβλητο" υποξυγόνοσης της ΑΤΡ αλλά ..... και θεμέλιος λίθος επανατροφοδότησης ενέργειας. Οπότε.... πόσα πράγματα μπορεί να μας δείξει πλέον το ποσοστο Γ.Ο.?

Kater
03-01-07, 17:00
Να υπενθημίσω ότι μετά από έρευνες που τελίωσαν φέτος, το γαλακτικό οξύ πλέον δεν θεωρείται απλά "απόβλητο" υποξυγόνοσης της ΑΤΡ αλλά ..... και θεμέλιος λίθος επανατροφοδότησης ενέργειας. Οπότε.... πόσα πράγματα μπορεί να μας δείξει πλέον το ποσοστο Γ.Ο.?

Πολλα χρονια τωρα, ο Κλεισουρας το διδασκε πριν 10 χρονια μαλιστα! Οπως και να χει, Κ.Σ. και Γ.Ο. ειναι οι βασικοτερες αμεσα μετρησιμες παραμετροι

Monik
03-01-07, 19:15
Kater,
ρίξε μια ματιά σε αυτό το link: http://www.lactate.com/pricing.html
Είμαι σίγουρος ότι αν τα ψάξεις στο internet θα βρεις πληροφορίες.
Εκτός από το Lactate Pro δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω. Πέρα από τιμές για αναλώσιμα και για το ίδιο το μηχάνημα, άλλα που μπορείς να κοιτάξεις είναι πόση ώρα χρειάζεται για να βγάλει την τιμή (1 λεπτό για το Lactate Pro, για παράδειγμα) και αν υπάρχει η δυνατότητα μνημόνευσης τιμών, πόσων και για πόσο. Αν σε απασχολούν τέτοιες παράμετροι φυσικά.

Dejan,
τι εννοείς "μετά από έρευνες που τελείωσαν φέτος"; Ποιές είναι αυτές οι έρευνες; Δε νομίζω ότι αυτό αναιρεί τη μέτρησή του. Το θέμα είναι πως και γιατί χρησιμοποιείς το κάθε τι. Όσο μπορεί να βοηθήσει ο συσχετισμός θεωρίας και πράξης, άλλο τόσο χρήσιμο μπορεί να είναι και ο διαχωρισμός τους.

Constantine
04-01-07, 23:55
Εχω χρησιμοποιησει accutrend κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την εγκυροτητα του καθως επισης (rumours has it) για scout οτι ειναι εξισου ακριβες και πιο γρηγορο!

Monik
05-01-07, 02:10
...κι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την εγκυροτητα του...
Εγκυρότητα καθορισμένη πώς; Ευχαριστώ!

Constantine
05-01-07, 21:42
Εγκυρότητα καθορισμένη πώς; Ευχαριστώ!

To εχω συγκρινει και με τιμη εργαστηριου. Εγω ευχαριστω!

Monik
05-01-07, 21:48
To εχω συγκρινει και με τιμη εργαστηριου. Εγω ευχαριστω!
Μπορώ να ρωτήσω με βάση ποιον αναλυτή και αν μετρήθηκε πλάσμα μονο ή όχι με αυτόν? "Και με τιμή εργαστηριου"? Μετρήθηκε και με βάση κάτι άλλο?

Με ενδιαφέρει και γί αυτό ρωτάω!

Constantine
05-01-07, 22:00
Mporw na rwtisw me vasi poion analyti kai an metrithike plasma mono h' oxi me ayton? "Kai me timh ergasthrioy"? Metrithike kai me vasi kati allo?

Me endiaferei kai gi' ayto rwtaw!

Πρεπει να κοιταξω το αρχειο μου για κατι τετοιο! Τεραστια καχυποψια διακρινω...

Monik
05-01-07, 22:10
Πρεπει να κοιταξω το αρχειο μου για κατι τετοιο! Τεραστια καχυποψια διακρινω...
Ο καθενας τη γνωμη του λεει!
Έχεις χρησιμοποιήσει αναλυτή γαλακτικού με τον οποιο δεν έχω καμια εμπειρία!
Πολύ πιθανό να είναι καλύτερος από το Lactate Προ. Γιατί να μη σε ρωτήσω λοιπόν γί αυτά που έχεις δει και τον τρόπο με τον οποιο τα έχεις μετρήσει?
Η μέθοδος analysis καθώς και ο αριθμός των δειγμάτων είναι βασικά!

Δεν ξέρω πως αλλιώς να τα ρωτήσω. :confused:

Constantine
05-01-07, 22:15
Exeis xrhsimopoihsei analyth galaktikoy me ton opoio den exw kamia empeiria!
Poly pithano na einai kalyteros apo to Lactate Pro. Giati na mh se rwthsw loipon gi' ayta poy exeis dei kai ton tropo me ton opoio ta exeis metrhsei?

H methodos analysis kathws kai o arithmos twn deigmatwn einai vasika!

Den xerw pws alliws na ta rwthsw. :confused:

Take it easy! Δε θα αργησω να σου πω... :thumbsup1:

Constantine
05-01-07, 23:11
Λοιπον, δεν βρηκα πολλες λεπτομεριες. Ελπιζω να σε καλυψω ομως. Η εργαστηριακη μετρηση ηταν με YSI, ενα που μετραει και γλυκοζη είναι, υπαρχει και sport αλλα εκεινο είναι μονο για γαλακτικο. Η ποσοτητα του δειγματος ηταν μεγαλυτερη. Δλδ όχι μια μικρη μικρη σταγονα αλλα κατι περισσοτερο. Τα αποτελεσματα ταυτιζονταν και γι’αυτό λεω ότι το accutrend αξιζει... Η γνωμη μου ειναι αυτη ετσι!;!;!

Monik
06-01-07, 04:50
ΟΚ! Την ποσότητα δείγματος για το καθένα δε μπορείς να την αλλάξεις έτσι και αλλιώς, φαντάζομαι.

Να ρωτήσω πόσα δείγματα είχες και αν έκανες κάποια (στατιστική) ανάλυση για τα αποτελέσματα; Αν το έκανες με λίγα δείγματα απλά για να το τσεκάρεις εσύ, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά ρωτάω. Αν έχεις λεπτομέρειες όμως σε αυτό, θα με ενδιέφερε!

Και κάτι τελευταίο, τα δείγματα λήφθησαν το ένα μετά το άλλο από το ίδιο σημείο ή ταυτόχρονα από δύο διαφορετικά σημεία (π.χ., από δύο διαφορετικά δάχτυλα);

Συγνώμη που ρωτάω λεπτομέρειες!

Υ.Σ. άμα κάνεις μετρήσεις και συγκρίσεις, κάνεις και παρατηρήσεις -δεν αναφέρεις γνώμη. Άμα δουλεύει για σένα, δουλεύει! More power to you!

Kater
06-01-07, 11:56
Scout ή Diaglobal, τα χει χρησιμοποιησει κανεις? Μου εκαναν καλη εντυπωση, εχουν και εξαγωγη δεδομενων, ειναι λιγο πιο ακριβα βεβαια. Ειναι ευκολη η μετρηση και σε αυτι και αντιμετωπιζεται καλυτερα και ο ιδρωτας.

Monik
17-01-07, 05:17
Kater,
Eur J Appl Physiol. 2000 May;82(1-2):112-6.
Evaluation of the Lactate Pro blood lactate analyser.
Pyne DB, Boston T, Martin DT, Logan A.

Int J Sports Med. 2002 Feb;23(2):130-5.
A comparison of the lactate Pro, Accusport, Analox GM7 and Kodak Ektachem lactate analysers in normal, hot and humid conditions.
Mc Naughton LR, Thompson D, Philips G, Backx K, Crickmore L.

Eur J Appl Physiol. 2006 Nov;98(4):363-72.
The influence of sampling site and assay method on lactate concentration in response to rock climbing.
Draper N, Brent S, Hale B, Coleman I.

Int J Sports Med. 2005 Oct;26(8):657-61.
Comparison of the Lactate Pro and Analox GM7 blood lactate analysers.
van Someren KA, Howatson G, Nunan D, Thatcher R, Shave R.

Int J Sports Med. 2001 Oct;22(7):525-30.
Evaluation of the Accusport lactate analyser.
Bishop D.

ConstantineCMIYC,
αν έχεις κάποια απάντηση σε αυτά που ρώτησα πιό πάνω, πες μας. Αλλιώς, take it easy όταν σε ρωτάνε κάτι!

nako
17-01-07, 14:17
Kater,

A comparison of the lactate Pro, Accusport, Analox GM7 and Kodak Ektachem lactate analysers in normal, hot and humid conditions.

The influence of sampling site and assay method on lactate concentration in response to rock climbing.

Bishop D.

ConstantineCMIYC,
αν έχεις κάποια απάντηση σε αυτά που ρώτησα πιό πάνω, πες μας. Αλλιώς, take it easy όταν σε ρωτάνε κάτι!

εεεεεε??????????????????? τι ειναι αυτα?? :eek:

xrisos
17-01-07, 14:57
Συμφωνω με τον νακο τι ακριβως ειναι αυτα δεν καταλαβα τπτ!

Constantine
18-01-07, 14:00
Kater,

Bishop D.

ConstantineCMIYC,

Εγω; I took it easy, σου ειπα οτι θυμομουν απο αυτα που ειχα δει. Εσυ εισαι μεσ'τη καχυποψια. Στο κατω κατω δεν ειναι και ανακριση εδω περα για να απανταω στα παντα. Οταν καποιος λεει την αποψη του τη λεει επειδη αυτο πιστευει. Εγω αυτο απιστευω, αυτο νομιζω και αυτο λεω. Δεν ειμαι υποχρωμενος να φερω και τεκμηρια για κατι τετοιο, οποιος με εμπιστευεται καλως. Οπως αν με ρωτησει καποιος για παπουτσι Nike ή Adidas (ενδεικτικο παραδειγμα) ποιο ειναι το καλυτερο και θα του απαντησω Adidas χωρις να του υποβαλω τεκμηρια, απλα θα του το γιατι το νομιζω ετσι κι εδω. Τη γνωμη μου ειπα και ειπα κιολας οτι απανταω με αυτα που ΘΕΩΡΩ εγω σωστα.
Κι εγω παντως αδυνατω να καταλαβω οπως nako και xrisos γιατι δεν ειναι και αυτη η δουλεια μας, αλλιως θα ειχαμε εργομετρικο κεντρο.
(Συγγνωμη απο τους admin αλλα οπως ειπα δεν ειναι ανακριση εδω):thumbsup1:

Kater
18-01-07, 14:24
Ειναι απο μελετες και δημοσιευσεις σε εγκυρα επιστημονικα περιοδικα (στην πρωτη σειρα φαινεται που) διαφορων μετρητων Γ.Ο. (Νακο αυτα ειναι βασικα για σενα! και, δεν εχεις κανει καμια εργασια ακομα αλητακο? Χαχα)
Παντως οχι Scout ή Diaglobal. ΤΗΑΝΧ ΑΝΥwΑΥ. Ενταξει, η αναφορα προς τον ConstantineCMIYC δεν χρειαζοταν, δεν ειπε τπτ, ισα ισα

Monik
18-01-07, 18:23
ConstantineCMIYC,
διάβασε πάλι τις τρεις πρώτες απαντήσεις που μου έδωσες σε αυτό το θέμα. Εκλαμβάνεις λάθος ένα "ευχαριστώ", με λες καχύποπτο γι' αυτά που σε ρωτάω και μετά μου λες και με υφάκι "take it easy".

Δεν με ξέρεις και δε σε ξέρω και είμαι σίγουρος ότι αν μιλούσαμε επί προσωπικού δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Τουτέστιν, μη βγάζεις συμπεράσματα για άτομα πίσω από ψευδόνυμα και δη μέσα από forums σαν κι αυτό.

Όπως προανέφερα, στο συγκερκιμένο θέμα δε απέριψα τη γνώμη σου, για τον πολύ απλό λόγο ότι ζήτησα στοιχεία μόνο και τι αυτά σου έδειξαν, δεν υπάρχει "γνώμη" επί του θέματος. Θα μπορούσες να απαντήσεις για να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμά σου.

Τέλος, το δικό μου "take it easy" πήγαινε στην έλλειψη καχυποψίας από μέρος μου (όπως λέει και ο morgan) και το πραγματικό ενδιαφέρον μου για όποια παραπάνω στοιχεία είχες/έχεις. Αν ψάξεις παλαιότερά μου posts στο RunningNews, θα καταλάβεις το γιατί.

Kater,
ελπίζω να βοήθησαν.

morgan,
αν και δεν ξέρω/θυμάμαι σε ποιό συγκεκριμένο διάλογο αναφέρεσαι, ευχαριστώ!

Constantine
19-01-07, 01:16
ConstantineCMIYC,
διάβασε πάλι τις τρεις πρώτες απαντήσεις που μου έδωσες σε αυτό το θέμα. Εκλαμβάνεις λάθος ένα "ευχαριστώ", με λες καχύποπτο γι' αυτά που σε ρωτάω και μετά μου λες και με υφάκι "take it easy".

Δεν με ξέρεις και δε σε ξέρω και είμαι σίγουρος ότι αν μιλούσαμε επί προσωπικού δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Τουτέστιν, μη βγάζεις συμπεράσματα για άτομα πίσω από ψευδόνυμα και δη μέσα από forums σαν κι αυτό.

Όπως προανέφερα, στο συγκερκιμένο θέμα δε απέριψα τη γνώμη σου, για τον πολύ απλό λόγο ότι ζήτησα στοιχεία μόνο και τι αυτά σου έδειξαν, δεν υπάρχει "γνώμη" επί του θέματος. Θα μπορούσες να απαντήσεις για να καταλάβω από που έβγαλες το συμπέρασμά σου.

Τέλος, το δικό μου "take it easy" πήγαινε στην έλλειψη καχυποψίας από μέρος μου (όπως λέει και ο morgan) και το πραγματικό ενδιαφέρον μου για όποια παραπάνω στοιχεία είχες/έχεις. Αν ψάξεις παλαιότερά μου posts στο RunningNews, θα καταλάβεις το γιατί.

Kater,
ελπίζω να βοήθησαν.

morgan,
αν και δεν ξέρω/θυμάμαι σε ποιό συγκεκριμένο διάλογο αναφέρεσαι, ευχαριστώ!

Κανενα προβλημα, δικο μου το λαθος. Παρεξηγησα! Να'σαι καλα! :innocent: :thumbsup1:

alkal
19-01-07, 14:44
Πηρα το Lactate Scout πριν 10 ημερες και εκανα το πρωτο τεστ στο στιβο την προηγουμενη Δευτερα με 6 x 1200 κλιμακουμενης ταχυτητας. To διαλλειμα ηταν περιπου 1'. Δειγματα πηρα απο το ιδιο δαχτυλο. Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το συγκεκριμενο προϊον αφου δεν εχω μεγαλη πειρα μ' αυτο. Ειναι πραγματι γρηγορο, σε 15" βγαζει αποτελεσμα. Ειχα κανει δυο εργομετρικα περσι τον Γεναρη και το Μαϊο και οι τιμες φανηκαν λογικες σε συγκριση με τα παλια, τον ογκο προπονησης απο τοτε και το σταδιο προετοιμασιας που βρισκομαι τωρα. Θα ηθελα να ρωτησω τον αγαπητο Μonik που φαινεται να εχει μεγαλη πειρα σ'αυτα, τι προτεινει σαν πρωτοκολο μετρησης για δρομικο τεστ σε στιβο και σε ποσο χρονο μετα απο το τελος της προσπαθειας εχουμε περιθωριο για να παρουμε σωστη μετρηση (π.χ. 15" - 20" ειναι ok?). Οποιαδηποτε αλλη σημαντικη υποδειξη ειναι ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Monik
20-01-07, 18:13
alkal,
όπως καταλαβαίνεις η ερώτησή σου είναι για έκθεση. Κάποια γενικά πράγματα όμως:

Δε βρίσκω πρόβλημα με τα στάδια που επέλεξες. Εξαρτάται από την αγωνιστική απόσταση που σε ενδιαφέρει φυσικά και από το επίπεδό σου. Απλά δε θα πήγαινα κάτω από 800 μ. και από κάποιο σημείο και έπειτα δεν αξίζει να κάνεις και στάδια μεγαλύτερα των 1200 μ. -μιας και βολεύει φαντάζομαι να τελειώνεις το καθένα στο ίδιο σημείο λόγω των δειγμάτων.
Το 1 λεπτό διάλειμμα καλό είναι να το αποφεύγεις και να αρχίζεις το επόμενο στάδιο σε </= 30 δευτ., μιας και μπορεί να επηρεάσει το γαλακτικό και άρα την αντίστοιχη ταχύτητα -αν καθορίζεις τις εντάσεις σου με αυτόν τον τρόπο. Αν σε ενδιαφέρει το αποτέλεσμα πριν προχωρήσεις στο επόμενο στάδιο και ο αναλυτής στο βγάζει σε 15 δευτ., θα προσπαθούσες να ξεκινήσεις στα 30 δευτ. Παρόλ' αυτά, θα πρέπει να προσέξεις πότε θα κάνεις αυτή την αλλαγή για πρώτη φορά, μιας και σε συγκρίσεις με προηγούμενα τεστς μπορεί να βρεις διαφορές, που όμως να μην δείχνουν απαραίτητα ότι εσύ είσαι σε χειρότερη κατάσταση -ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Τέλος, το 1 λεπτό διάλειμμα και ιδίως σε τεστς στον στίβο είναι κάτι που συναντιέται συχνά λόγω διαφορετικών συνθηκών.
Είναι εμφανές από τα πιό πάνω, ότι από τεστ σε τεστ (και από κύκλο σε κύκλο αν χρειάζεται) θα πρέπει να είσαι σταθερός με ότι κάνεις για να έχεις εικόνα σωστή -και εννοώ στα πάντα.
Το τελευταίο με τη σειρά του σημαίνει ότι πολλοί παράγοντες μπορούν να επηρεάσουν ένα τεστ. Προσπερνώντας τα κοινά και γνωστά, θα στεκόμουν στη διατροφή. Και αυτό γιατί οι τιμές του γαλακτικού επηρεάζονται από τα αποθέματα γλυκογόνου (για παράδειγμα) και μπορεί να υπερεκτιμήσεις τις όποιες εντάσεις -επαναλαμβάνω, ΑΝ καθορίζεις εντάσεις προπόνησης με αυτό τον τρόπο (δεν είναι απαραίτητο ή τελοσπάντων ο μόνος τρόπος).

Aποφεύγω να δώσω συγκεκριμένο πρωτόκολλο/τεστ για μερικούς από τους λόγους που ανέφερα πιό πάνω, αλλά και γιατί αυτό μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τον αθλητή -μπορεί να θες να τεστάρεις διαφορετικά έναν 1500άρη σε σχέση με έναν μαραθωνοδρόμο, αν ενδιαφέρεσαι για το κάθε άτομο ξεχωριστά (όπως συμβαίνει στην προπόνηση). Αν σε ενδιαφέρει να δεις τι γίνεται σε ένα ολόκληρο γρουπ -όπως συμβαίνει σε έρευνες/άρθρα που τυχόν βλέπεις- ένα κοινό τεστ είναι αρκετό.

Αν έχεις κάτι άλλο και μπορώ να βοηθήσω, πες μου.
Monik :)

alkal
22-01-07, 14:22
Αγαπητε Monik, συγνωμη, αλλα ειμαι πολυ "φρεσκος" σ'αυτα.
Ας τα παρουμε απο την αρχη. Ειμαι 40 χρονων, δεν εχω προπονητικη ιστορια μεγαλυτερη απο 2 χρονια. Αθλουμουν (τρεξιμο, ποδηλατο) τα τελευταια 10 χρονια. Μια ενδεικτικη επιδοση μου, ειναι ο Κλασσικος Μαραθωνιος της Αθηνας τον προηγουμενο Νοεμβριο, με χρονο 3η 48'. Εκανα περσι δυο εργομετρικα σε εργαστηριο και πανω σ'αυτα εστησα την προπονηση μου.
Αυτο που θελω τωρα ειναι να εχω ενα τακτικο ελεγχο (1 φορα το μηνα) των ζωνων προπονησης μου (ειδικα των εντασεων), καθως και την κατασταση που βρισκομαι πριν απο αγωνες (παντα για αγωνες αντοχης, κυριως τρεξιματος αλλα και ποδηλατου στο μελλον).
Απο αυτα που αναφερεις, το μονο που δεν μου φαινεται σαφες ειναι το θεμα του πως επηρεαζει το φαγητο τα αποτελεσματα του τεστ. Ποια κατα τη γνωμη σου ειναι η συνιστομενη διατροφη για εκεινη/-ες τη/τις μερα/-ες?
Θα με βοηθουσες αφανταστα αν ειχες να μου προτεινεις καποιο πρωτοκολλο μετρησης σε στιβο για μαραθωνοδρομο του δικου μου ερασιτεχνικου επιπεδου. Αυτο που ακολουθησα εγω στο προηγουμενο τεστ το βρηκα ψαχνοντας απο εδω κι απο εκει στο δικτυο.
Και παλι ευχαριστω για το χρονο σου.
alkal

Monik
23-01-07, 03:05
Κατ' αρχήν, ο ρυθμός για κάτω από 3:48 που πλέον θες λέει πράγματα από μόνος του για το τι πρέπει να κάνεις. Ό,τι τεστς, προπόνηση και τα λοιπά θες να κάνεις, μην ξεχνάς που στοχεύεις. Αυτό σαν "εισαγωγή".

Με αυτό που λες ότι πάνω στα τεστς που είχες κάνει έστησες και την προπόνησή σου, τί εννοείς ακριβώς; Ανάλογα με τις ταχύτητες που αντιστοιχούσαν σε τιμές γαλακτικού, για παράδειγμα;

Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρεις για τα τεστς εκείνα, απλά να επισημάνω ότι αυτός ο τακτικός έλεγχος που θες τώρα να κάνεις στο στίβο καλό θα ήταν να συμφωνεί με τα τεστς του εργαστηρίου ΑΝ υπάρχει παράλληλη παρακολούθηση -να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά δηλαδή.

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τα δύο παράλληλα, σχεδόν ότι τεστ και να επιλέξεις στο στίβο το πιό πιθανό είναι να δουλέψει ΑΝ μιλάμε για παρακολούθηση μόνο (που και αυτό μπορεί να γίνει αποτελεσματικά) και με τις προϋποθέσεις που είπαμε πιό πάνω.

Αν θες το τεστ στο στίβο να σου υποδεικνύει και εντάσεις προπόνησης δεν ψάχνεις και κάτι εύκολο. Και δεν είναι και πανάκεια. Καλό θα ήταν πάντως και για να μην υποθέτω διάφορα να έχουμε έναν "ορισμό" για τις ζώνες προπόνησης που αναφέρεις. Τί ακριβώς εννοείς με αυτό;

Αν για κάποιο λόγο η διατροφή σου δεν έχει αρκετούς υδατάνθρακες ή αν γενικά είσαι κουρασμένος και άρα τα αποθέματα (μυϊκού) γλυκογόνου ίσως είναι χαμηλά (ως μια απ' τις συνέπειες), αυτό μπορεί να μην επηρεάσει το τεστ από πλευράς διάρκειας και/ή ταχύτητας που φτάνεις, αλλά επηρεάζει τις τιμές γαλακτικού. Το πιό πιθανό είναι οι τελευταίες να είναι μειωμένες. Για παράδειγμα, αν σε ένα παλιό τεστ τα 2.5 μμολ/λ αντιστοιχούσαν στα 12.0 κλμ/ώρα, στο καινούργιο τεστ μπορεί να αντιστοιχούν στα 13.0 λκμ/ώρα. Υπάρχει δηλαδή κίνδυνος να υπερεκτιμήσεις τις εντάσεις. Γι' αυτό και το να βασίζεσαι σε συγκεκριμένες τιμές γαλακτικού για προπόνηση μάλλον δεν είναι και η πιό αποδοτική μέθοδος.

Για να αποφύγεις κάτι τέτοιο χωρίς να το φτάνεις και στα άκρα απλά σιγουρέψου ότι η διατροφή σου είναι σε καλά επίπεδα πριν ένα τέτοιο τεστ και ότι έχεις 1 - 2 μέρες χαλαρής προπόνησης/ξεκούρασης πριν -το οποίο θα βοηθήσει και στην αποκατάσταση των αποθεμάτων γλυκογόνου. Γενικώς, να είσαι σταθερός σε αυτά που κάνεις πριν από ένα τεστ για να βγάζεις όσο το δυνατόν καλύτερο συμπέρασμα και να μην αναρωτιέσαι μετά τί και πώς. Θα έχεις έτσι μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο τεστ και είναι πιό εύκολο να προσαρμόσεις από κει και πέρα, αν χρειαστεί. Επίσης, καλό θα ήταν να μην πίνεις πολύ καφέ/τσάϊ τη μέρα του τεστ (ανεβάζει καρδιακή συχνότητα συνήθως) και γενικά να κάνεις ότι άλλο απλό μπορείς να σκεφτείς που θα συμβάλει σε μια τυποποιημένη κατάσταση για σένα.

Συγνώμη για την πολυλογία!
Ελπίζω να βοηθάνε λίγο.

Υ.Σ. τί διάρκεια είχαν τα 1200άρια που έκανες; Από που ξεκίνησες και που έφτασες; Αν η διάρκεια των κομματιών είναι αρκετή για να έχεις και μια αντιπροσωπευτική τιμή γαλακτικού, μπορεί τα 1200άρια να είναι μια χαρά για σένα. Επίσης, καθημερινά και συνολικά οι προπονήσεις που κάνεις σου λένε και αυτές πολλά. Το τεστ είναι απλά μια "επίσημη" προπόνηση και αυτό...

alkal
23-01-07, 13:46
Το θεμα που ανοιξαμε ειναι μεγαλο, οποτε οσα κι αν γραψεις δεν ειναι ποτε πολλα.
Συμφωνω μαζι σου για το στοχο. Ομως για να τον οριοθετησω και να μην σπασω τα μουτρα μου ασχημα σε κανενα τοιχο πρεπει να ξερω μεχρι που μπορω να ρισκαρω, πρωτα στην προπονηση και μετα στον αγωνα.

Οταν λεω οτι εστησα την περσινη προπονηση, εννοω οτι με βαση τους καρδιακους παλμους που αντιστοιχουσαν σε καποια mmol/l εκανα την προπονηση του long run, του τεμπο και τις εντασεις. Η διαρκεια αυξανοταν προοδευτικα. Φυσικα εκανα στην πορεια διαφορες διορθωτικες ρυθμισεις σε οτι αφορα στον ογκο προπονησης με γνωμωνα το τι μου ελεγε το σωμα μου (κουρασμενο ή οχι). Φετος η προπονηση ειναι δομημενη.

Συμφωνω μαζι σου με την εργαστηριακη παρακολουθηση, και φαινεται οτι υπαρχει αντιστοιχια αναμεσα στα τεστ που εκανα περσι με τις φετινες τιμες, λαμβανοντας υποψη και οτι μεσολαβησαν 8 μηνες προπονησης, μεγαλοι αγωνες οπου υπηρχε μια σταθερη βελτιωση και οπου απεκτησα δεδομενα για την συμπεριφορα του σωματος μεσα σ'αυτους, και οτι το τελευταιο εργαστηριακο τεστ εγινε σε περιοδο που ημουν φορμαρισμενος ενω τωρα μολις αρχιζα τις εντασεις. Τελος απο μια πρωτη εμπειρια πιστευω οτι το τεστ στο στιβο ειναι πιο "δυσκολο" απ'οτι στο εργαστηριο. Για το τελευταιο ο χρονος θα δειξει.

Οταν μιλαω για ζωνες προπονησης εννοω το ευρος των καρδιακων παλμων στο οποιο θα γινονται οι προπονησεις του αεροβιου και του τεμπο κυριως. Για πιο ψηλα δεν με απασχολει τοσο (προς στιγμην τουλαχιστον).

Το τελευταιο τεστ εγινε την πρωτη μερα νεου κυκλου, δηλαδη μετα την "ξεκουραστη" βδομαδα, και απο αποψη διατροφης (γλυκογονου) μαλλον ημουνα καλα.

Για να εχω μια αντιστοιχια με τα προηγουμενα τεστ, ξεκινησα με 11 km/h και ανεβαινα κατα 1 km/h μεχρι τα 16 km/h, το οποιο δεν μπορεσα να το βγαλω σ'αυτη την ταχυτητα. Βγηκε τελικα στα 15,6.

Τελος, συμφωνω απολυτα με το οτι οι καθημερινες προπονησεις οταν καταγραφονται και αναλυονται σου λενε παρα παρα πολλα. Κι αυτο που λενε σε μενα ειναι οτι εχει αυξηθει η ταχυτητα μου στην αεροβια περιοχη. Ειναι η μικρη χαρα-επιβραβευση που παιρνεις πιο συχνα απ'οτι απο εναν αγωνα.