PDA

Επιστροφή στο Forum : Οστικό οίδημα - περιοστίτιδα ??

herbelliot
03-03-09, 17:33
Ειμαι σχεδον 1.5 μηνες εκτος προπονησεων απο οστικο οιδημα που εντοπιστηκε στη κνημη αφου εκανα και μαγνητικη.....
μου λενε οτι ειναι περιοστιτιδα και εδω και 1 μηνα κανω κρουστικους υπερηχους, λειζερ κτλ.....
ο πονος και τα γρομπαλακια δεν υποχωρουν και εγω παραμενω στην απραξια....
οποιοσδηποτε μπορει να μου δωσει και τη παραμικρη συμβουλη θα ηταν ευπροσδεκτη.....
ευχαριστω

andrew_org
03-03-09, 18:55
καταρχην γεια σου και περαστικα..εχω και εγω περιοστιτιδα αλλα μαλλον το προβλημα σου ειναι πιο σοβαρο για να κανεις αυτες τις θεραπειες και να μη σου εχει περασει ακομα.εγω αμεσως μετα τι προπονηση εβαζα παγο αλλα το μετακινεις συνεχεια πανω κατω πιεζοντας το ωστε να φυγουν σιγα σιγα τα <μπαλακια>που υπαρχουν(ποναει πολυ αλλα θα δεις αποτελεσμα).μετα απο κανα 10λεπτο με το παγο εβαζα αμεσως μια αλοιφη που λεγετε sportgel και εκανα μαλαξεις παλι δυνατα και πιεζοντας το.εγω με αυτη τη θεραπεια ειδα αποτελεσματα ωστοσο τα <μπαλακια> υπαρχουν ακομα αλλα δε ποναει.επιπλεον μπορεις να παρεις την αλοιφη thermagel και 8α την βαζεις πριν ξεκινησεις τη προπονηση σου με πολυ απαλες μαλαξεις για 2 λεπτα και μετα δε θα νιωθεις πονο στο προγραμμα που 8α κανεις.

herbelliot
03-03-09, 18:59
λοιπον.....δεν ποναω οταν περπαταω αλλα δεν εχω δοκιμασει να τρεξω.......ωστοσο τα γρομπαλακια υπαρχουν και ο φυσιοθεραπευτης και ο αθλιατρος μου εχουν πει οτι μονο αν φυγουν μπορεις να τρεξεις αλλιως θα ξαναεχεις προβλημα......με φοβιζει παντως οτι εχω ακουσει οτι παιζει και εγχειριση στη χειριστη μορφη.....ευχαριστω πολυ παντως φιλε....

andrew_org
03-03-09, 19:17
εγχειρηση????:worthy: δοκιμασε να τρεξεις σε χορτο καλυτερα η γενικα μαλακο εδαφος για να δεις σε τι κατασταση εισαι ντυμενος καλα ωστε να ζεσταθεις γρηγορα και βαλε και τη thermagel.επισης κανε βαρη στα ποδια με εμφαση στη γαμπα ωστε να δυναμωσει

andrew_org
03-03-09, 19:23
και κατι που ξεχασα μπορεισ εχοντας τα γρομπαλακια να κανεις προπονηση και δε θα νιωθεις τιποτα η μπορει να σε ενοχλει λιγο.εγω εχω 1 χρονο με γρομπαλακια και κανω κανονικα προπονηση.που και που <ξυπνανε> αλλα με τη θεραπεια που σου ειπα περναει αμεσως.το καλοκαιρι δεν εκανα προπονηση για 2 μηνες σχεδον ωστοσο τα γρομπαλακια υπηρχαν και δε εφυγαν

Αλεξάνδρα
03-03-09, 19:25
Πέρυσι μια αθλήτριά μου είχε περιοστίτιδα πολύ άσχημη για δύο μήνες και δε μπορούσε να τρέξει καν και την βοήθησαν πάρα πολύ κάτι ασκήσεις που έκανε στο κολυμβητήριο έξω απο το νερό με κάτι λάστιχα που ενδυνάμωνε την περιοχή της ποδοκνημικής σε συνδυασμό με ασκήσεις για την ίδια περιοχή μέσα στο νερό! Ρώτα κάποιον κολυμβητή και πιστεύω θα σε βοηθήσει!

balbal
03-03-09, 21:33
καθε χρονο υποφερω απο αυτο σε πολυ ασχημη μορφη..τεραστια ευαισθησια στα καλαμια...καμμια φορα η προπονηση αλλα κυριως ο καιρος σε σημειο μαλιστα τετοιο ωστε κ 5 λεπτα ζεσταμα να ειναι απιστευτο μαρτυριο..εγω απο την προσωπικη μ εμπειρια εχω συνειδοτοποιησει πως δεν μπορω να κανω τπτ γ αυτο αλλα να περιμενω ν πιασει ανοιξη μονο..ο παγος δεν με πιανει ασχετα αν βαζω τονους καθημερινα και καποια αντιφλεγμονωδη που μ εγραψε γιατρος πηγαν αχρηστα...το μονο που πιανει πανω μ αλλα δεν θα στο συνιστουσα ειναι το πατημα..λιγο λαδακι ο πλαστης κ μετα φανταζεσαι τ κανεις...ο πονος ειναι απιστευτος αλλα οταν περασει ο ερεθισμος απ τ πατημα για καμμια βδομαδα ειμαι οκ...αλλα επειδη βλεπω οτι οι αλλοι εχουν προτεινει πολυ πιο επιστημονικα πραγματα θα προτεινα απλως να παραβλεψεις τη δικη μου βαρβαροτητα..

Sigmanilla
03-03-09, 22:00
Δοκίμασε επίσης μασάζ στις πατούσες, πατώντας πάνω σε μπαλάκι του τέννις. Θα νοιώσεις ωραία, και βοηθάει!!

Ρουμπε
03-03-09, 22:54
μια φιλη μου που ταλαιπωρειτε καιρο πηγε στο γιατρο και εκτος απο τριψιμο της ειπε οτι για να χαλαρωσει και ν περασει ο πονος της περιοστιτιδας πρεπει να βαζει στο ενα καλαμι παγο και να το τριβει και στο αλλο ζεστο με μια θερμοφορα..τα κραταει ετσι δεκα λεπτα και μετα αλλαζει και εφαρμοζει το αντιστροφο...δοκιμασε κ αυτο...

herbelliot
04-03-09, 19:49
ρε παιδια ομως επειδη ειμαι μικρος ακομα μου λεει ο φυσιοθεραπευτης που του τρελη εμπιστοσυνη οτι θα μου μεινει κουσουρι οποτε να το προσεξω τωρα......τι να πω εγω ειμαι ψυχολογικα ρακος αλλα απο την αλλη νομιζω πως κανω το σωστο......τι να πω.....μακαρι να μπορουσα να τρεξω ρε παιδια οπως μου λετε αλλα ο πονος κατι σημαινει......τελοσπαντων ευχαριστω μονο και μονο για το ενδιαφερον.....

andrew_org
04-03-09, 20:05
εγω 8α σου προτεινα να πας σε εναν που να εχει ειδικοτητα στης αθλητικες κακωσεις διοτι θα σε βοηθουσε πολυ καλυτερα

Sigmanilla
05-03-09, 01:30
ρε παιδια ομως επειδη ειμαι μικρος ακομα μου λεει ο φυσιοθεραπευτης που του τρελη εμπιστοσυνη οτι θα μου μεινει κουσουρι οποτε να το προσεξω τωρα......τι να πω εγω ειμαι ψυχολογικα ρακος αλλα απο την αλλη νομιζω πως κανω το σωστο......τι να πω.....μακαρι να μπορουσα να τρεξω ρε παιδια οπως μου λετε αλλα ο πονος κατι σημαινει......τελοσπαντων ευχαριστω μονο και μονο για το ενδιαφερον.....

Βήμα 1ο: Άλλαξε την ψυχολογία σου.
Βήμα 2ο: Όποιος σου λέει για κουσούρια, μπλόκαρέ τον, παρ'όλη την εμπιστοσύνη που τον έχεις. Κι εγώ έχω ακούσει πολλά, και είναι πολύ ωραίο να τους τρίβεις το αντίθετο στη μούρη :smile:
Βήμα 3ο: Κράτα την ψυχολογία σου θετική..

Best of luck :smile:

herbelliot
05-03-09, 17:45
τι δηλαδη δεν θα μου μεινει κουσουρι?????φοβαμαι.....

herbelliot
05-03-09, 17:46
εγω 8α σου προτεινα να πας σε εναν που να εχει ειδικοτητα στης αθλητικες κακωσεις διοτι θα σε βοηθουσε πολυ καλυτερα

εχω παει σε αθλιατρο αν εννοεις αυτο....

Αλεξάνδρα
05-03-09, 19:19
τι δηλαδη δεν θα μου μεινει κουσουρι?????φοβαμαι.....

Απο περιοστίτιδα πρώτη φορά ακούω να μένει κουσούρι! Όλοι οι νεαροί αθλητές του στίβου όταν ξεκινάνε προπόνηση και μόλις βάλουν λιγο παραπάνω ένταση παρουσιάζουν πρόβλημα περιοστίτιδας! Αν κάνεις ένα γκάλοπ θα δεις πως όλοι έχουν να σου διηγηθούν το τι έχουν τραβήξει! Απλά κάποιοι το έχουν νιώσει εντονότερα και για μεγαλύτερο διάστημα και άλλοι λιγότερο! Ακόμα και κάποιοι αθλητές που κάνουν χρόνια προπόνηση κάθε χρόνο όταν μπαίνουν στην ειδική περίοδο προετοιμασίας παρουσιάζουν ευαισθησία! Θέλω να καταλήξω λοιπόν, να μην σε παίρνει απο κάτω και μην απογοητεύεσαι! Σίγουρα ο πόνος είναι "αβάσταχτος", αλλά το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι υπομονή! Δοκίμασε και τους διάφορους τρόπους που σου προτείνουμε εδω και πιστεύω πως κάποιος θα πιάσει!:thumbsup1: :wink:

herbelliot
05-03-09, 21:03
δηλαδη μου προτεινετε να τρεξω κανονικα....ρε παιδια δεν ξερω......μακαρι να ηταν τοσο ευκολο........

tania
05-03-09, 23:53
δηλαδη μου προτεινετε να τρεξω κανονικα....ρε παιδια δεν ξερω......μακαρι να ηταν τοσο ευκολο........

Γεια σου herbelliot!
Μολις γυρισα απο το νοσοκομειο διοτι εχθες ειχα ενα ατυχηματακι στην προπονηση.Εχω κ εγω βαρυ οιδημα στην κνημη,βαρια κακωση και εκδορα.
Μου κανανε μια ενεση κ επισης,μου ειπαν 10 μερες να ειμαι ξαπλωμενη με το ποδι ψηλα και να μην το κουραζω καθολου,βαζοντας συνεχως παγο.
Δεν ειναι τιποτα το τραγικο παντως,μην αγχωνεσαι.
Προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα,να ξερεις οτι οι γιατροι πολλες φορες τα κανουν τραγικα τα πραγματα.
Μην το φοβασαι τοσο!
Πιστεψε στον εαυτο σου,μερικες φορες απο τον φοβο μας ειναι κ στο μυαλο μας ο πονος(Προς Θεου δεν λεω πως δεν πονας,απλα η ψυχολογια μας επηρεαζει).
Σου ευχομαι περαστικα,να γινεις γρηγορα καλα κ καλα ρεκορ με την επιστροφη σου!:thumbsup1:

giorgiog13
06-03-09, 00:34
Ας πω και εγω την δικια μου εμπειρια!!Καταρχην συμφωνω οτι σε καποιες περιπτωσεις καλο ειναι να μην ακουμε τους γιατρους!Προς Θεου...δεν αφηνει κουσουρι η περιοστιτιδα!!Ακομα και αν το προσεξεις τωρα, αν ειναι να σε πιασει ξανα καποια στιγμη, θα σε πιασει.Δεν ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις.Εγω ειχα ανεκαθεν γρομπαλακια στα καλαμια μου αλλα ουδεποτε πονουσα.Φετος ομως ηρθε και η σειρα μου.Εδω και δυο μηνες ο πονος ειναι πολυς.Υπαρχουν μερες που στο ζεσταμα σφαδαζω.Ομως κανω προπονηση.Αυτο που προτεινω και εγω ειναι να βαζεις παγο, αλοιφη και να το πιεσεις προσπαθωντας να σπασεις τα γρομπαλακια.Επειδη ομως ο πονος ειναι αφοριτος και δεν μπορεις να το κανεις με την δυναμη που πρεπει στον εαυτο σου...μαλλον καλο ειναι να πας σε καποιον φυσικοθεραπευτη που χρησιμοποιει εκτος απο μηχανηματα και χερια.Επισης αυτο που προτεινω ειναι να ξεκινησεις προπονησεις γιατι με το να καθεσαι κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο.Μην φοβασαι γτ απλα δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι.Ειναι απο τα πιο απλα προβληματα που μπορει να σου προκυψουν οσο αθλησαι...κι ας ειναι ο πονος παρα πολυ μεγαλος πολλες φορες.Εμενα κατι που επισης με βοηθησε πολυ ειναι μετα απο καποιες προπονησεις που πηγαινουμε και βαζουμε τα ποδια μας στο ποταμι που ειναι παγος το νερο....τα αφηνουμε 15' περιπου και μετα ειναι τελεια!!Παντως λιγο πολυ ολοι την εχουν περασει την περιοστιτιδα...δεν ειναι κατι τραγικο....μην φοαβασαι!!

Σου ευχομαι περαστικα και ξεκινα ξανα προπονησεις...χανεις εδαφος χωρις λογο!!

Υ.Γ.1 Μπορει να μην ειμαστε ειδικοι (γιατροι δλδ) αλλα καμια φορα η εμπειρια ειναι καλυτερη και απο τα βιβλια!!

Υ.Γ.2 Περαστικα και σε σενα Τανια!!

tania
06-03-09, 00:49
Ας πω και εγω την δικια μου εμπειρια!!Καταρχην συμφωνω οτι σε καποιες περιπτωσεις καλο ειναι να μην ακουμε τους γιατρους!Προς Θεου...δεν αφηνει κουσουρι η περιοστιτιδα!!Ακομα και αν το προσεξεις τωρα, αν ειναι να σε πιασει ξανα καποια στιγμη, θα σε πιασει.Δεν ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις.Εγω ειχα ανεκαθεν γρομπαλακια στα καλαμια μου αλλα ουδεποτε πονουσα.Φετος ομως ηρθε και η σειρα μου.Εδω και δυο μηνες ο πονος ειναι πολυς.Υπαρχουν μερες που στο ζεσταμα σφαδαζω.Ομως κανω προπονηση.Αυτο που προτεινω και εγω ειναι να βαζεις παγο, αλοιφη και να το πιεσεις προσπαθωντας να σπασεις τα γρομπαλακια.Επειδη ομως ο πονος ειναι αφοριτος και δεν μπορεις να το κανεις με την δυναμη που πρεπει στον εαυτο σου...μαλλον καλο ειναι να πας σε καποιον φυσικοθεραπευτη που χρησιμοποιει εκτος απο μηχανηματα και χερια.Επισης αυτο που προτεινω ειναι να ξεκινησεις προπονησεις γιατι με το να καθεσαι κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο.Μην φοβασαι γτ απλα δεν υπαρχει λογος να φοβασαι κατι.Ειναι απο τα πιο απλα προβληματα που μπορει να σου προκυψουν οσο αθλησαι...κι ας ειναι ο πονος παρα πολυ μεγαλος πολλες φορες.Εμενα κατι που επισης με βοηθησε πολυ ειναι μετα απο καποιες προπονησεις που πηγαινουμε και βαζουμε τα ποδια μας στο ποταμι που ειναι παγος το νερο....τα αφηνουμε 15' περιπου και μετα ειναι τελεια!!Παντως λιγο πολυ ολοι την εχουν περασει την περιοστιτιδα...δεν ειναι κατι τραγικο....μην φοαβασαι!!

Σου ευχομαι περαστικα και ξεκινα ξανα προπονησεις...χανεις εδαφος χωρις λογο!!

Υ.Γ.1 Μπορει να μην ειμαστε ειδικοι (γιατροι δλδ) αλλα καμια φορα η εμπειρια ειναι καλυτερη και απο τα βιβλια!!

Υ.Γ.2 Περαστικα και σε σενα Τανια!!

Σε ευχαριστω Γιωργο!
Κ σε σενα!:tongue: :thumbsup1:
Ενταξει δεν ειναι κ τιποτα το τραγικο,οπως ειπες κ εσυ το πιο συνηθισμενο!

cs_panos
06-03-09, 09:01
Αυτό που έχεις μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλούς λόγους! Μπορεί να οφείλεται σε υπερφόρτωση προπόνησης και γενικά στην απότομη αύξηση του φορτίου της ή και ακόμα σε τροποποίηση της υπόδησης.

Εμφανίζεται σε υπερβολική χρήση των ραχιαίων καμπτήρων του άκρου ποδιού με χαρακτηριστικό πόνο κατά μήκος του περιφερικού οπίσθιου και έσω τμήματος της κνήμης.

Η θεραπεία συνήθως συνίσταται σε αποχή από τις δραστηριότητες για δυο μέρες έως δυο εβδομάδες, παγοθεραπεία τρεις φορές την ημέρα, ορθωτικά πέλματα και διατάσεις της πελματιαίας περιτονίας. Οι διατάσεις θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Ειδικά αν κάνεις το πρωί όταν ξυπνάς( Κάτι που μάθαμε και από τις γάτες, το πρώτο πράγμα που κάνουν όταν ξυπνάνε είναι διατάσεις! :tongue:) και φυσικά πριν και μετα από την προπόνηση. Δώσε έμφαση στον γαστροκνήμιο και βέβαια στον υποκνημίδιο όταν κάνεις διατάσεις.

cs_panos
06-03-09, 09:07
Επίσης δες και εδώ σε άρθρα στα αγγλικά (http://en.wikipedia.org/wiki/Shin_splints).. Ίσως σε βοηθήσουν. Πάντως καλά κάνεις και το ψάχνεις. Μην το φοβάσαι τόσο, αν και είναι πολύ επίπονο. Υπομονή, όχι υπερβολές (π.χ να παίχεις μπάλα και μετά για προπόνηση κτλ ή να κάνεις μία μέρα 3 ώρες ασκήσεις που να επιβαρύνουν την ίδια περιοχή και μετά για μέρες τπτ κτλ.).

depy
06-03-09, 12:54
koita epeidh k egw upoferw apo xronia periostitida ka8e xrono k malista persu epa8a k katagma kopwshs exw na sou pw ena pragma...oso perissotero ka8esai toso perissotero otan 3anampaineis na tre3eis 8a ponas....h periostitida ofeiletai se apotoma au3anomenh epivarunsh k se allages dapedou sunh8ous..etsi an esu ka8esai kana mhna k pas na 3anatre3eis 8a sou 3anaponesei..einai kati to opoio den pernaei entelws gt prepei na perasei apo diafora stadia wste sto telos ths xronias na mhn ponas...apla den 8elei otan se pianei entona o ponos na to piezeis k esu parapanw k na varas kommatia...to mono pou exw na sou pw gt k egw akomh exw to idio provlhma einai na vazeis pago panta,na prospa8eis na dunamwseis thn podoknhmikh sou me opoion tropo apo tous parapanw pou anafer8hkan 8es k na keneis upomonh ...ligos ponos einai logikos,otan au3h8ei polu prepei na prose3eis..apo ekei k mera masaz arketa gt o logos pou vgainei h periostitida einai to polu sfh3imo stis gampes...an 8es kati mporeis na mou steileis personal message..

panos3e
05-11-12, 19:28
ΠΕΡΙΟΣΤΙΤΙΔΑ ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
μετά απο 20 χρόνια στα γήπεδα σήμερα έκανα την μοναδική προπόνηση χωρίς πόνους έβαλα τις κάλτσες τύπου VARISAN LUI τις φοράω απο το πρωί που ξυπνάω μέχρι το βράδυ που θα πάω σπίτι για ύπνο τις φόρεσα 4 ημέρες και μετά έκανα την πρώτη μου προπόνηση με αυτές δηλαδή είχα 4 ημέρες αποχή απο το στίβο..........δοκιμάστε τις η τιμή τους είναι περίπου στα 15 ευρώ α και χωρίς πάγο το σημαντικότερο

athina_thiveou
07-10-13, 21:45
γεια σας....πριν απο μια βδομαδα με επιασε ενας πονος στη δεξια κνημη την επομενη μερα ξαναπηγα προπονηση και επειδηνωθηκε ο πονος.πηγα την επομενη στον φυσιοθεραπευτη και μ ειπε οτι εχω κοπωση στο περιοστεο,να βαζω παγο...να το ξεκουρασω καμια βδομαδα και μετα κανονικα μπορω να κανω προπονηση.σημερα πηγα και ο προπονητης με εβαλε να τρεξω 20 λεπτα στο χορταρι...καθε γνωμη και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη :smile: