PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο σοβαρή είναι η πρόπτωση της μιτροειδούς;

Dejan
07-10-08, 14:50
Τα μυστικά της καρδιάς:
Πόσο σοβαρή είναι η πρόπτωση της μιτροειδούς;

Πρόπτωση της μιτροειδούς είναι η αδυναμία των γλωχίνων (των φύλλων) της μιτροειδούς βαλβίδας να συγκρατούνται στην φυσιολογική τους θέση. Κατά συνέπεια, προπίπτουν (πέφτουν) μέσα στον αριστερό κόλπο, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μη μπορεί να κλείσει υδατοστεγώς η μιτροειδής βαλβίδα και να παλινδρομεί μια ποσότητα αίματος από την αριστερή κοιλία προς τον αριστερό κόλπο.

Στα 9/10 των περιπτώσεων οι πάσχοντες από πρόπτωση της μιτροειδούς έχουν φυσιολογική ζωή, χωρίς καμία επιπλοκή. Όμως στο 1/10 των περιπτώσεων μπορεί η πάθηση αυτή να συνδυάζεται με θανατηφόρες αρρυθμίες, μυοκαρδιοπάθεια, ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας, στεφανιαία νόσο, και να χρειάζεται χειρουργική επιδιόρθωση της βαλβίδας ή, πολύ σπάνια, εμφύτευση απινιδωτή για να αντιμετωπιστούν θανατηφόρες αρρυθμίες.

Η ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας οφείλεται είτε σε ισχαιμία και έμφραγμα του μυοκαρδίου, είτε σε χαλάρωση της βαλβίδας και του υποβαλβιδικού συστήματος που την συγκρατεί. Γενικά, η πρόπτωση δημιουργεί προϋποθέσεις εγκατάστασης κάποιου μικροβίου πάνω στην βαλβίδα και το υποβαλβιδικό σύστημα και την προσβολή της από ενδοκαρδίτιδα. Στην περίπτωση αυτή, ο ασθενής μπορεί να αναπτύξει οξεία καρδιακή ανεπάρκεια, η οποία, πέραν της φαρμακευτικής θεραπείας, πολλές φορές καθιστά απαραίτητη και αναγκαία τη χειρουργική επέμβαση.

Γενικά, η πρόπτωση της μιτροειδούς είναι για την καρδιολογία ό,τι περίπου ο πυρετός για τη Γενική Ιατρική. Ο ασθενής ο οποίος έχει πυρετό μπορεί να πάσχει από απλό κρυολόγημα μέχρι και την πιο σοβαρή αρρώστια. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την πρόπτωση της μιτροειδούς. Οι αιτίες που προκαλούν την πρόπτωση ποικίλλούν ευρύτατα. Είναι δυνατόν να υπάρχει σοβαρή γονιδιακή διαταραχή που να υπαγορεύει μια γενική νόσο μέχρι και να υπάρχει μια απλή πρόπτωση χωρίς κανένα ενόχλημα.

Η πάθηση αφορά το 4% του γενικού πληθυσμού και γι' αυτό τον λόγο η μυθοπλασία και η υπερβολή πολλές φορές ευαισθητοποιούν χιλιάδες ανθρώπους. Η διάγνωση της πρόπτωσης δημιουργεί συνήθως άγχος και νευρικότητα στον ασθενή. Ο κίνδυνος δεν υπερβαίνει το 10%. Το 90% των ατόμων με πρόπτωση θα περάσουν την ζωή τους χωρίς πρόβλημα. Γενικότερα, όλοι ανεξαιρέτως οι ασθενείς πρέπει να εξταιτάζονται μια φορά τον χρόνο, για να διαπιστώνει ο καρδιολόγος τους ότι δεν ανήκουν στο 10% των ασθενών με αυξημένο κίνδυνο.

Η πρόπτωση της μιτροειδούς διαπιστώνεται κυρίως με το ηχοκαρδιογράφημα, όπου κατά τη συστολή της καρδιάς η μία ή και οι δύο γλωχίνες (φύλλα) της μιτροειδούς προπίπτουν μέσα στον αριστερό κόλπο.

ΟΛΟΙ οι ασθενείς με πρόπτωση της μιτροειδούς πρέπει να λαμβάνουν αντιβίωση σε κάθε περίπτωση μικροβιακής λοίμωξης. Επίσης, όταν υποβάλλονται σε οποιαδήποτε επέμβαση, (αφαίρεση δοντιού, ορθοσκόπηση, κυστεοσκόπηση κ.λπ.).

Συμπερασματικά, η πρόπτωση της μιτροειδούς δεν αποτελεί νόσο στο συντριπτικό ποσοστό των περιπτώσεων. Όμως για το 1/10 των περιπτώσεων αποτελεί σοβαρή νόσο που χρειάζεται προσεκτική αντιμετώπιση.

Δημήτριος Θ. Κρεμαστινός Καθηγητής καρδιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρος του Ελληνικού Κολεγίου Καρδιολογίας - Καρδιοχειρουργικής.

Ageliki89
07-10-08, 14:56
πολυ ενδιαφερον θεμα κ μας ενημερωσες αψωγα!! μπραβο.... !! :smile: να τα βλεπουν πολλοι κ να συνηδειτοποιουν οτι δεν πρεπει να παιζουν με θεματα τοσο σοβαρα! η καρδια μας ειναι σαν τη μαμα μας!! χιχι :wink: πρεπει να την αγαπαμε κ να την προσεχουμε οπως κ αυτη!!:thumbsup1:

chris aeke 0.001
07-10-08, 16:10
Θα συμφωνισω... Πολυ ενδιαφερον...

tzikis
07-10-08, 18:48
Μπράβο πολύ ωραίο άρθρο και πιστεύω πολλοί θα ήθελαν να ενημερωθούν! Επίσης να προσθέσω πως συναντάται συχνότερα σε γυναίκες και μάλιστα σε ένα ποσοστό 7% των γυναικών που θεωρείται σχετικά υψηλό απο τους γιατρούς!

irini-long jump
07-10-08, 19:05
ευχαριστουμε dejan με ενδιαφερει πολυ αυτο το θεμα:thumbsup1:

Th@n@$!$
07-10-08, 20:23
Πολύ καλό θέμα Dejan! :respekt:
Η καρδιά είναι το σημαντικότερο μέρος του σώματος,πόσο μάλλον του αθλητη...

Dejan
08-10-08, 00:48
Εμένα με είχε κρατήσει έξω 2 χρόνια περίπου (8/2001 - 12/2003) μέχρι να τελειώσω όλες τις εξετάσεις..... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μόνος ένιωθα εκείνη τη περίοδο απαγορεύοντάς μου τον αθλητισμό...
Εδώ (http://www.runningnews.gr/snitzforum/topic.asp?TOPIC_ID=1312&whichpage=1)είναι ένα παλαιότερο post μου σε ένα άλλο forum σε ότι αφορά το εν λόγω θέμα.

tania
08-10-08, 14:18
Λοιπον...
εδω ανοιξατε ενα θεμα(καταρχην μπραβο dejan) που για μενα τουλαχιστον ειναι πολυ σημαντικο.
για ολα αυτα που αναφερονται στο αρθρο μπορω να σας μιλησω απο προσωπικη μου εμπειρια.
Καταρχην,εχω προπτωση μητροειδους βαλβιδας.Εχω ομως και ανεπαρκεια και καποια αλλα.Ολα αυτα δεν ειναι απο τη γεννηση αλλα δημιουργηθηκαν.
Οι γιατροι δεν μου επιτρεπουν να κανω αθλητισμο.οχι λογω της προπτωσης αλλα λογω της ανεπαρκειας και των ταχυκαρδιων που εχω σε μονιμη βαση.Εχω παει σε 6 γιατρους.Οι 5 λενε οτι δεν πρεπει να κανω αθλητισμο και ειναι απολυτοι ενω ο ενας λεει οτι μπορω να κανω χαλαρο αθλητισμο,με τιποτα ομως πρωταθλητισμο.Εγω δεν σταματαω ομως στιβο συνεχιζω κανονικα.εχω βεβαια ορισμενες φορες καποια επεισοδια δυσκολα αλλα δεν πτωουμαι.
Και ευχαριστω το θεο που με εχει καλα και μπορω και συνεχιζω!
οτι απορια εχει καποιος ας ρωτησει,δεν εχω προβλημα να το συζηταω,δεν ντρεπομαι για κατι και ουτε εχω κομπλεξ με το προβλημα μου.

jimmyjump
08-10-08, 14:29
Σορρυ που στο λεω ετσι ωμα Τανια αλλα εγω στη θεση σου θα τον εκοβα μαχαιρι τον πρωταθλητισμο!
Σ αυτα τα θεματα δεν ωφελει η παρορμητικοτητα και το συναισθημα αλλα θελουν ωριμοτητα και σκεψη

morgan
08-10-08, 14:32
Σορρυ που στο λεω ετσι ωμα Τανια αλλα εγω στη θεση σου θα τον εκοβα μαχαιρι τον πρωταθλητισμο!
Σ αυτα τα θεματα δεν ωφελει η παρορμητικοτητα και το συναισθημα αλλα θελουν ωριμοτητα και σκεψη

+άπειρο...

tania
08-10-08, 14:34

Καλα κανεις και μου τα λες ωμα!ετσι πρεπει και το δεχομαι.
κοιτα...Κανω 11 χρονια στιβο και ειναι δυσκολο για μενα να το κοψω.
Επισης να σου εξηγησω και το σκεπτικο μου.(λιγο ηλιθιο βεβαια:bggrin: )
ο γιατρος με ειπε να μη στεναχωριεμαι γιατι ειναι το χειροτερο.οποτε λεω,αν σταματησω θα πεθανω απο τη στεναχωρια στανταρ,οποτε συνεχιζω κανοντας αυτο που μου αρεσει κ οτι γινει!
δεν φοβαμαι τιποτα ειλικρινα στο λεω.
Εχω κοψει βεβαια δεν κανω τοσα οσα εκανα,αλλα κανω.
Βεβαια τωρα δεν προπονουμαι επειδη εχω τραυματιστει αλλα αυτο ειναι ασχετο:tongue:

Dejan
08-10-08, 14:58
ο γιατρος με ειπε να μη στεναχωριεμαι γιατι ειναι το χειροτερο.οποτε λεω,αν σταματησω θα πεθανω απο τη στεναχωρια στανταρ,οποτε συνεχιζω κανοντας αυτο που μου αρεσει κ οτι γινει!
Πω πω τέτοια αντιμετώπιση δεν τη περίμενα ^_^
Γενικότερα θέλει πάντως πολύ μεγάλη προσοχή και καλό θα είναι να ακολουθήσεις μια φαρμακευτική αγωγή εάν σου υποδειχθεί από το γιατρό σου!

tania
08-10-08, 15:00
Πω πω τέτοια αντιμετώπιση δεν τη περίμενα ^_^
Γενικότερα θέλει πάντως πολύ μεγάλη προσοχή και καλό θα είναι να ακολουθήσεις μια φαρμακευτική αγωγή εάν σου υποδειχθεί από το γιατρό σου!

μου εχει υποδειχθει αλλα δεν την κανω ακομα!τι ειναι αυτο που δεν περιμενες?

Dejan
08-10-08, 15:06
Ότι δεν σταματάς επειδή σου είπε ο γιατρός σου να μη στεναχωριέσαι διότι μπορεί το πρόβλημα να διογκωθεί επειδή δεν σταματάς το τρέξιμο που το διογκώνει :hmmm: :lipssealed:

tania
08-10-08, 15:15
Ναι αλλα το τρεξιμο ειναι κατι που αγαπω και δεν μπορω να το αφησω ετσι θα στεναχωρηθω πολυ και δεν κανει!
προτιμω να χειροτερεψει η κατασταση κανοντας κατι που αγαπω παρα να σταματησω και να πεθανω απο τη στεναχωρια.
τωρα σιγουρα ολοι θα σκεφτονται "τι ηλιθια που ειναι αυτη" αλλα οσοι αγαπουν το αθλημα και ειχαν ερθει στη θεση μου ξερουν ποσο δυσκολο ειναι.

Ageliki89
08-10-08, 16:28
Ναι αλλα το τρεξιμο ειναι κατι που αγαπω και δεν μπορω να το αφησω ετσι θα στεναχωρηθω πολυ και δεν κανει!
προτιμω να χειροτερεψει η κατασταση κανοντας κατι που αγαπω παρα να σταματησω και να πεθανω απο τη στεναχωρια.
τωρα σιγουρα ολοι θα σκεφτονται "τι ηλιθια που ειναι αυτη" αλλα οσοι αγαπουν το αθλημα και ειχαν ερθει στη θεση μου ξερουν ποσο δυσκολο ειναι.

κανεις λαθος Τανια μου... ξερω κ ειλικρινα καταλαβαινω το πως σκεφτεσαι...αλλα για σκεψου κ την αλλη πλευρα.... εισαι 19 εχεις ολοκληρη τη ζωη μπροστα σου... ειναι κριμα κ αδικο να γινει η κατασταση πολυ σοβαρη απο την ξεροκεφαλια σου... "ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ (ΣΤΙΒΟΣ), ΠΑΡΑ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕΣ (ΣΤΙΒΟΣ)"

ολα στη ζωη μας γινονται για καποιο σκοπο... αρα αφου σου παρουσιαστηκε αυτο κ σε εμποδιζει να συνεχισεις το ονειρο σου στα γηπεδα, κανε το σωστο κ δεν θα σου βγει σε κακο κ το ξερεις.

εχω να πω κ κατι αλλο ..

μια φορα ηταν μια μανα κ ειχε 2 γιους. μια μερα πεθανε ο ενας της γιος σε τροχαιο ατυχημα. η μανα ηταν τοσο στεναχωρεμενη που καθε βραδυ παρακαλουσε το θεο να της εξηγησει το λογο που της πηρε το παιδι της σε τοσο μικρη ηλικια. ολο τον ρωτουσε το γιατι. μια νυχτα λοιπον πηρε την απαντηση που ζητουσε .. ειδε λοιπον στο ονειρο της ,οτι τα 2 παιδια της τσακωθηκαν ασχημα κ το παιδι που πεθανε σκοτωσε τον αδερφο του... κ μετα εμφανιστηκε ο θεος κ της ειπε... επελεξα να παρω τη ζωη του παιδιου σου τωρα πριν γινει αδελφοκτονος..

ειναι ασχετο αυτο που ειπα με το θεμα καρδιας , αλλα θελω να καταληξω στο γεγονος οτι ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ! οποτε γλυκια μου φιλεναδα οσο κ αν σε ποναει ξερεις τι ειναι σωστο να κανεις! σκεψου οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που σε αγαπανε κ νοιαζονται για σενα κ το μονο που θελουν ειναι το καλο σου! μεσα σε αυτους ειμαι κ εγω! κ σου εχω μιλησει χιλιαδες φορες! ελπιζω να αποκομησες κατι φιλεναδα!:smile:

tania
08-10-08, 18:22
Ευχαριστω Αγγελικη για τα καλα σου λογια.
Παιδια με πεθανατε,ειμαι οκ ακομα!!!!!!:bggrin: :smile:

Ageliki89
08-10-08, 18:39
[QUOTE=tania;47603]Ευχαριστω Αγγελικη για τα καλα σου λογια.
Παιδια με πεθανατε,ειμαι οκ ακομα!!!!!!QUOTE]

:scared: :shock: :angyr: τι λες μωρε????? απαπαπαπα...για να σου βαλουμε μυαλο στα λεμεεεεεε!!!! ακου κ τις μυαλομενες...:tongue:

chris aeke 0.001
08-10-08, 21:55
[QUOTE=tania;47603]Ευχαριστω Αγγελικη για τα καλα σου λογια.
Παιδια με πεθανατε,ειμαι οκ ακομα!!!!!!QUOTE]

:scared: :shock: :angyr: τι λες μωρε????? απαπαπαπα...για να σου βαλουμε μυαλο στα λεμεεεεεε!!!! ακου κ τις μυαλομενες...:tongue:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.. ................
Αγγελικη μου ειχα καιρο να γελασω τοσο... Να'σαι καλα......!!!!!!!!!!!.....!!!!!!!!
Ακου μυαλομενες......... Καλα ξεκαρδιστηκα...................................... ......
Τωρα στα σοβαρα Αγγελικη αυτα που λες στην Τανια πρεπει να τα πεις και καπου αλλου νομιζω...........
Τανια να σου πω την γνωμη μου δεν μπορω γιατι δεν εχω ζησει κατι παρομοιο...
Μπορω ομως να σου πω οτι η ζωη ειναι πιο σημαντικη απο τον στιβο και το ξερεις και εσυ... Το καλοκαιρι εχασα εναν συμαθητη μου και παρα πολυ καλο μου φιλο σε αυτοκινητιστικο και απο τοτε καθε βραδυ ευχομαι να τον ειχα κοντα μου με οποιο αλλο ανταλαγμα αλλα δεν γινετε τιποτα...Γι'αυτο απο τοτε εχω παψει να στενοχωριεμε για τις χαζομαρες της ζωης (γυναικες,τσακωμοι,τραυματισμοι κτλ.) και σε ολους λεω οτι μεγαλυτερη σημασια απο ολα αυτα εχει η ιδια η ζωη... Αυτο θα πω και σε σενα...

jimmyjump
08-10-08, 22:04
πολυ μελο εγινε το thread ρε αδερφακι μου....

Ageliki89
09-10-08, 07:02
ΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.. ................
Αγγελικη μου ειχα καιρο να γελασω τοσο... Να'σαι καλα......!!!!!!!!!!!.....!!!!!!!!
Ακου μυαλομενες......... Καλα ξεκαρδιστηκα...................................... ......
Τωρα στα σοβαρα Αγγελικη αυτα που λες στην Τανια πρεπει να τα πεις και καπου αλλου νομιζω...........
Τανια να σου πω την γνωμη μου δεν μπορω γιατι δεν εχω ζησει κατι παρομοιο...
Μπορω ομως να σου πω οτι η ζωη ειναι πιο σημαντικη απο τον στιβο και το ξερεις και εσυ... Το καλοκαιρι εχασα εναν συμαθητη μου και παρα πολυ καλο μου φιλο σε αυτοκινητιστικο και απο τοτε καθε βραδυ ευχομαι να τον ειχα κοντα μου με οποιο αλλο ανταλαγμα αλλα δεν γινετε τιποτα...Γι'αυτο απο τοτε εχω παψει να στενοχωριεμε για τις χαζομαρες της ζωης (γυναικες,τσακωμοι,τραυματισμοι κτλ.) και σε ολους λεω οτι μεγαλυτερη σημασια απο ολα αυτα εχει η ιδια η ζωη... Αυτο θα πω και σε σενα...

are u trying to say something????????:angyr: :rant: :dots: oti eimai geloia k oti eimai amuali???????????????????????? e????????????????????????????????????????????????? ???:badmood: den xreiazetai na to pw se kanenan allo... i tania einai ayti pou prepei na balei mualo.... oloi oi alloi profanws exoun muallo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!