PDA

Επιστροφή στο Forum : Πότε μπήκε ο στίβος στην καρδία σας και γιατί?

cs_panos
21-10-07, 13:28
Όποιος θελει να μας πει και το λόγο, θα μας ήταν ευχάριστο....

Εγώ ξεκίνησα πρώτη δημοτικού να τρέχω στο σχολείο που πήγαινα τότε(κάναμε στίβο 2 φορές την εβδομάδα για 2-3 ώρες κάθε φορά). Τρέχαμε και σε αγώνες κτλ . Ηταν ωραία!
Ξεκίνησα και πιο συστηματικά στην 1η γυμνασίου σε σύλλογο γιατί άλλαξα σχολείο και εκεί δεν κάναμε τίποτα! Η αλήθεια είναι οτι χρωστάω πολλά στον προπόνητη που είχαμε στο δημοτικό,τον Κώστα Αηβαλιώτη(πρωταθλητης στα 400εμπ νομίζω παλιά)! Με ενεπνευσε στο να ασχοληθώ.... Και βέβαια επίσης το χρωστάω+στον από τότε μέχρι σήμερα προπονητή μου Αντώνη Αλεξίου!!!

gitsa..
21-10-07, 15:40
Εμένα θυμάμαι με πήγαινε ο μπαμπάς μου στο γήπεδο οταν ημουν 8-9... να τρέξουμε (ήταν αθλητής μικρος κ αυτός)..αλλα όχι σε κάποιο σύλλογο!! Στην κατάλληλη ηλικία μπήκα στο στίβο...με τη βοήθεια του μπαμπα μου κ της γυμνάστριας μου που επεμενε για χρόνια!!!

morgan
21-10-07, 15:45
Αφου βλεπαμε τις φοβερες επιτυχιες της Σακοραφα και της Βερουλη στην tv (μοναδικες ισως τοτε οποτε και ¨ξεχωριστες¨...) βγαιναμε στη γειτονια (τοτε ηταν ¨λειτουργικη¨ αυτη η εννοια...) και ¨φτιαχναμε¨ και ¨παιζαμε¨ ενα ¨δικου μας ειδους¨ δεκαθλο...

harris
21-10-07, 15:46
Eγω και να μην ηθελα καποια στιγμη θα εμπαινα στον στιβο!!!!Απο μπαμπα πρωταθλητη(100μ,μηκος) και προπονητη μπηκα και εγω στον στιβο και κολλησα και μαλιστα απο μολις 7 ετων!!!!!!!!

slantavos
21-10-07, 16:20
ΣΤΑ 14 ΜΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΣΤΟΥ ΝΟΜΟΥ!!ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΙΔΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ!ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Sphyrovolos
22-10-07, 00:24
Εγώ ξεκίνησα οκτώ χρονών πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο και είχα την τύχη υπεύθυνος στις ακαδημίες να είναι ο παλιός πρωταθλητής Παλικάρις δεν θυμάμαι το μικρό του:redface:
επίσης «φταίει» ότι έχω και δύο γονείς πρώην αθλητές η μαμά στο βόλεϊ και ο μπαμπάς στο δέκαθλο και από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω σταματήσει και μιλάμε για περίπου δέκα επτά χρόνια :bggrin:

balbal
22-10-07, 00:32
εμενα παλι δν μ βρηκε κανενας προπονητης...απλως επειδη ειχα διαλυσει το μισο σπιτι προτεινε η μανα μ να ασχοληθω με κατι π δν θ μπορω να σπαω πραγματα.αν το ηξερα οτι θ κανω 400 ακομα βαζα θα 'σπαγα.πλακιτσα....

Panayiotis
22-10-07, 00:37
από πολύ μικρός που δεν θυμάμε κάν πότε! σίγουρα το πρώτο δυνατό ερέθισμα έγινε το 1992, όπου μόλις 7 χρονών θυμάμε σε συζητήσες με μεγαλύτερους να υπερασπίζομαι την Πατουλίδου σχετικά με το αν πήρε το μετάλιο κατα τύχη κ τα λοιπά...
ποτέ δεν σταμάτησα να αθλούμε αλλα δεν παίρνω μέρος σε αγώνες πλέον.

thpapag
22-10-07, 09:05
Εγώ ξεκίνησα το στίβο μεγάλος, στην τρίτη λυκείου.Ο λόγος; Δεν υπείρχε στην πόλη μου σύλλογος που να ασχολείτο με τον κλασικό αθλητισμό. Μέχρι τότε έπαιζα πιγκ πόγκ, ήμουν σε σύλλογο και λαμβάναμε μέρος και σε παναλλήνια πρωταθλήματα. Όμως μόλις έγινε ο σύλλογος στην πόλη μου αμέσως πήγα εκεί, μάλιστα θυμάμαι πως ο πρόεδρος του συλλόγου του πιγκ-πόγκ παρεξηγήθηκε που έφυγα και πήγα στον στίβο, και μου είπε πως άμα του το έλεγα θα έφιαχνε και αυτός τμήμα στίβου.
Βέβαια από μικρός στο δημοτικό που κάναμε αγώνες μου άρεσε και μάλιστα στην έκτη έκανα 4.20μ στο μήκος.

Kater
22-10-07, 13:04
Η πρωτη μου επαφη ηταν με εναν γυρο Αθηνας και αγώνες ανωμάλου στα Ανάβρυτα που μας εβαζαν οι γυμναστες (ο 3ος και καθοριστικοτερος ηταν ο Κυριακος, Constantine καταλαβες...), και με κατι αγωνες μηκους και 4θλου αραια και που ολα. Κολυμβηση εκανα ως τοτε, μετα τους Ο.Α.1992 με Πατουλίδου κλπ εκανα την αλλαγή

Savac21
22-10-07, 15:40
Emena to mikrovio tou stivou mphke mesa mou se hlikia oktw etwn,otan prwtoarxisa(gia na exw kapou na ektwnwnomai tote..:tongue: ),omws meta latrepsa ka8e agwnisma tou!Akoma kai shmera asxoloumai k pisteuw panta 8a endiaferomai k 8a asxoloumai me opoiodhpote tropo!

Dimitris_100
25-10-07, 15:47
egw kerdisa to protathlima tou nomou mou stin ekti dimotikou sta 50m k mou eipe o metepeita proponitis mou Kos Gasiwnis na paw apo tin epomeni xronia na ksekinisw proponiseis..den ithela katholou,omws aftos o Anthropws me parakinise k mou evale to 'mikrovio' mesa mou k telika den mou vgike se kako...Tou xrwstaw para pola..!!!Tou eimai evgnwmwn k tha ton thimame gia pada!

Dejan
25-10-07, 16:22
Οι γονείς μου κάναν στίβο και οι δύο. O Daddy 100 ~ 400 και η mother 100 ~ 200. Σε κάποια φάση ο πατέρας μου το έριξε στις μεγάλες αποστάσεις (1980) και η μητέρα μου στο bodybuilding. To μικρόβιο το κόλλησα γύρω στο 1984~85 σε έναν αγώνα στη Πάρνηθα που τον είδα να τρέχει και ξεκίνησα να τρέχω το 1987 για να ξεπεράσω κυρίως το άσμα που μου επέτρεπε τότε να τρέξω 400-500m. Άργησα πολύ να εγγραφώ σε κάποιο σύλλογο και αυτό έγινε το 1997 όταν και πήγα 3η Γυμνασίου στον Γ.Α.Σ. Ιλισό που παραμένω μέχρι σήμερα. Το 1999 σταμάτισα λόγω στρατού, γκόμενες κτλ.. και με 25+ κιλά ξαναξεκίνησα το 2006 όντας πλέον 25-26 χρονών με σκοπό να ξαναγυρίσω στους στίβους. Μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει αλλά είμαι κοντά:cry:

keep walking :respekt:

N1kos
05-11-07, 13:38
Εγω ξεκινησα στιβο απ'τα 6 μου!Οι γονεις μου ηθελαν απλως να αθλουμαι για να ειμαι υγιης.Ετσι πηγαμε σ'ενα συλλογο στην Κηφισια,επειδη ειχαμε ακουσει καλα λογια.Απο τοτε αρχισε να μου αρεσει ο στιβος.Και οταν ξεκινησαν οι αγωνες και εβλεπα οτι κερδιζα ενιωθα παρα πολυ καλα!Ο πρωτος αγωνας που εκανα ηταν 16 Απριλιου ημερομηνια που ειναι και τα γενεθλια μου!!!Με τον καιρο εβλεπα οτι γινομουν...αθλητης!Ετσι στο γυμνασιο πηρα την αποφαση να κανω μεταγραφη σε μεγαλυτερο συλλογο και τωρα το μικροβιο του στιβου εχει μπει για τα καλα μεσα μου!:bggrin:

DeMOlisher
06-11-07, 12:02
Εγώ είχα κερδίσει σε σχολικούσ δημοτικών και μετά ξεκίνησα με προπονητή

sofoula
24-02-08, 20:11
εγω ξεκινησα απο δευτερα δημοτικου...η μητερα μου ηθελε να ασχολειθω γτ αυτη οταν ειταν γυρω στα 17 σταματησε τον στιβο γτ εγηνε κατι με τον προπονητη τησ...τεσπα ...στην αρχη θα με εστελνε μπαλετο..αλλα...προτιμουσα τον στιβο και με την βοηθεια απτον μπαμπα του harri αρχησα τον στιβο! και τωρα δεν θελω να τον σταματησω γτ εγηνε κολλημα και ειναι ενα μεγαλο κομματι τησ ζωησ μου...πιστευω πωσ αμα σταματησω θα ειναι για σοβαρο λογο..! ο στιβοσ ειναι στο μυαλο μου και το γηπεδο σαν δευτερο μου σπιτι!!!:wink:

Jacques - Clese Xygo
24-02-08, 21:45
Εμένα ο στίβος μπήκε στην καρδιά μου για πρώτη φορά το 1999 στη Σεβίλλη. Ο λόγος? Δεν ξέρω. Μια μέρα από εκεί που ποτέ δεν το είχα δει μου κέντρισε τόσο πολύ το ενδιαφέρον. Από τότε δεν χάνω ποτέ την ευκαιρία να παρακολουθώ αγώνες και τα νέα.....

triple-jumperpaul
24-02-08, 22:26
emena mia mera xsafnika milousa me ton aderfo m!!!k m elege gia tis empeiries t ston stivo otan ekane megales apostaseis k egw arxisa na zileuw!k ksafnika tou lew na paw na graftw sto PGS k ekeini tin stigmi pigame k graftika apo tote exw perasei se polla a8limata tou stivou alla auto pou m arese k agapisa eitan to triploun!!!k kapws etsi exw arxisei k elpizw,dioti eimai akoma14 pros 15

CHRISTOS63
12-04-08, 23:43
egw 3ekinisa fetos ime 14 xronon k exw kerdisi sta 600m pagkipria k tha erthw sti kriti gia tus panelinious agwnes :bggrin: :thumbsup1:

λιολιος91
13-04-08, 11:51
egw epaiza podosfairo...kai phra meros s'enan agwna anwmalou dromou tou nomou chalkidikhs ontas prwth gumnasiou...vghka deuteros...@!#$#^$&%&^%...me perase ena paidi pou phgaine trith...tespa,me eide enas proponhths,pou pleon oute t'onoma tou de thelw na kserw,kai me evale sto stivo,grafthka se sullogo,alla ekana proponhsh podosfairou...prin apo 3 mhnes ksekinhsa proponhsh stivou...ta agwnismata mou einai 400m,800m...53.13 kai 2.04.13 antistoixa...elpizw me thn proponhsh na katevoun ki'allo...

sportgirl
13-04-08, 14:29
εγω ξεκινησα τον στιβο οταν ημουν τριτη δημοτικου(σχεδον 8χρ.).ειχα παει σε σχολικους δημοτικων και βγηκα πρωτη στα 50μ.με ειδε ενας προπονητης και μου ζητησε να δοκιμασω μια φορα να δω πως ειναι.τελικα...κολλησα!!απο τοτε περασαν 9 χρονια!!

ΦΑΡΜΑΚΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
13-04-08, 22:22
εγω επαιζα ποδοσφαιρο και ηρθαν κ με ειδαν στο σχολειο μου αλλαξαν τα μοιαλα κ αρχησα το στιβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rena
14-04-08, 11:29
εγω παλι με μαμα (μπασκετ)και μπαμπα (ποδοσφαιρο κ 1.500μ,5.000μ) ειχα κολλησει απ'τη μερα που γεννηθηκα:tongue..στην τριτη δημοτικου εβλεπα τον αδερφο μου να παιρνει παντα την πρωτη θεση στις αποστασεις κ ειπα να δοκιμασω κ γω..ξεκινησα πολυ δυναμικα αλλα μετα απο χρονια αρχισα να το παραταω δυστυχως!:frown: ξερω τις δυναμεις μου αλλα ποτε δεν τα δινω ολα σ'εναν αγωνα και δεν ξερω το λογο..κατι με κραταει πισω!!:sorry:

_Seles_
14-04-08, 14:27
egw pali ksekinisa nomizw meta tin 6i dimotikou.. eixa paei sto pamvorioelladiko prwta8lima sxoleiwn sto mikos kai vgika 2os, sti skytali vgikame prwtoi kai etc siga siga parallila me to karate ksekinisa kai stivo.. mexri persi ta ekana kai ta 2 tautoxrona alla apo persi eimai apoklistika tou stivou....fetos dustyxws dn kanw sxedon ka8olou proponisi logw panelladikwn..:S

kouts-kouts
14-04-08, 15:08
ημουν 10 χρονων αν και μεχρι τα 17 μου ημουν πολυ μετριος. ηταν η αναπτυξη...

m@d
15-04-08, 23:41
Ξεκίνησα με ποδόσφαιρο και ενώ ήμουν πολύ καλός από τα σουτ η φτέρνα του δεξιού μου ποδιού έδειχνε προς τα μέσα που είχε ως συνέπεια να μην περπατάω σωστά. Με ένα μπουκαλάκι νερό μέσα σε ενούς χρόνου σπασμωδική προπόνηση κέρδισα 4 μετάλλια και απέκτησα τρομερή ευλυγισία. Πλέον ασχολούμαι με την αναερόβια προπόνηση κυρίως αλλά και την αερόβια όχι όμως μέσα σε πλαίσια πρωταθλητισμού. Το μόνο άθλημα που με έλκει πλέον στον χώρο του στίβου είναι τα 400μ. 56%αναερόβια 43%αερόβια διαδρομή δηλαδή 50-50 περίπου, προσωπικά πιστεύω ότι τα 400μ θέλουν τόσο δυναμικότητα όσο και ανοχή στο γαλακτικό οξύ! Ίσως να δείτε το όνομα μου του χρόνου σε αυτό το forum αλλά μέχρι τότε σας εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι και αν προσπαθείτε να πετύχετε στην ζωή.

Irida
24-04-08, 11:21
Εμένα πάλι ο στίβος μπήκε στην ζωή μου καπως απρόβλεπτα!Ενώ εκανα για 5 χρόνια ρυθμική γυμναστική(τελείως άσχετο με το στίβο)κάποιο μικροπροβληματάκι με έκανε να το σταματήσω!:frown: Έψαχνα απεγνωσμένα να κάνω κάποιο άθλημα γιατι δεν μπορούσα να κάθομαι στο σπίτι και έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω το θείο μου(προπονητής σε μια ομάδα)και μου είπε οτι θα ημουν πολύ καλη στο στίβο!:thumbsup1: Έτσι άρχισα....Κάνω τώρα 4 χρόνια και δεν σκοπεύω να το σταματήσω αν δεν υπαρξει κάποιος σοβαρός σκοπός!!!!!!!!!!!:thumbsup1:

Άλτρια
24-04-08, 21:45
Εμένα με είχαν επιλέξει σαν "ταλέντο" στο στίβο στην 3η δημοτικού. Επειδή τότε έπαιζα τέννις, δεν πήγα...Ξεκίνησα περίπου 12χρονών,ενώ έπαιζα ήδη μπάσκετ. Μετά από 1 χρόνο, σταμάτησα το μπάσκετ κ ασχολήθηκα αποκλειστικά με το στίβο, που μου άρεσε πολύ περισσότερο! Κάνω,λοιπόν, στίβο περίπου 5 χρόνια!!

mikemitsi
25-04-08, 10:55
Δεν υπήρξα ποτέ αθλητής του Στίβου. Παίζω Βόλλεϋ, Ποδόσφαιρο (σε ομάδες) και παλιά έπαιζα Μπάσκετ, αλλά είμαι φανατικός του στίβου. Παρακολούθησα πρώτη φορά το 1984 μερικά αγωνίσματα από την Ολυμπιάδα του Los Angeles και εντυπωσιάστηκα. Από τότε παρακολουθώ όλες τις διωργανώσεις και τα meeting(στην TV).

bozoidis1990
25-04-08, 13:26
Εμένα θυμάμαι με πήγαινε ο μπαμπάς μου στο γήπεδο οταν ημουν 8-9... να τρέξουμε (ήταν αθλητής μικρος κ αυτός)..αλλα όχι σε κάποιο σύλλογο!! Στην κατάλληλη ηλικία μπήκα στο στίβο...με τη βοήθεια του μπαμπα μου κ της γυμνάστριας μου που επεμενε για χρόνια!!!

gitsa se thimame kai egw otan eixa protoksekinisi ton stivo.....alla imoun megalos se sxesu me esena eimoun 11-12 xronon otan ksekinisa tin katerina mipws les pou ekanes mazi tis proponisi??????

(kouts)a-(kouts)a
26-04-08, 03:19
εγω αν κ ξεκινισα τον στιβο στα 10 μου στην καρδια μου μπικε στα 16 οταν αρχισα να πιγαινω πολλα ταξιδια κ σιγα σιγα ερχονταν οι καλοι αγωνες

Sam The Gunner
26-04-08, 13:48
Εγω παλι ξεκινησα παιζοντας ποδοσφαιρο ...Σιγα σιγα ομως με την παροδο του χρονου κ με καποιες επιτυχιες σε πανελληνια πρωταθληματα αρχισα να αγαπω ολο κ περισσοτερο τν στιβο...(Αλλα φυσικα τα 100μ παραπανω..)

xrisos
26-04-08, 14:39
Εγω επαιζα μπασκετ...το γουσταρα πολυ αλλα με κερδισαν οι επιτυχιες του στιβου...

papas18
26-04-08, 18:37
Εγω επαιζα μπασκετ...το γουσταρα πολυ αλλα με κερδισαν οι επιτυχιες του στιβου...

Και εγώ έτσι...

_Seles_
30-04-08, 20:32

parata ta re... pigaine kalutera sto mpasket.. poies epityxies mou les twra...??? :tongue: :tongue:
ennoeitai ps kanw plaka..

xrisos
30-04-08, 21:22
parata ta re... pigaine kalutera sto mpasket.. poies epityxies mou les twra...??? :tongue: :tongue:
ennoeitai ps kanw plaka..

xaxaxaxa!!! σοβαρα μιλαω οταν εκανα τον πρωτο μου αγωνα στον πανιωνιο και βγηκα πρωτος χαρηκα παρα πολυ!!! Ηταν το πρωτο μου κυπελο στα 50μετρα...την επομενη μερα παντως κερδισα τον διαγωνισμο 3ποντων με 6/10 στον τελικο μιλαμε τωρα για δημοτικο ετσι???

_Seles_
05-05-08, 11:53
xaxaxaxa!!! σοβαρα μιλαω οταν εκανα τον πρωτο μου αγωνα στον πανιωνιο και βγηκα πρωτος χαρηκα παρα πολυ!!! Ηταν το πρωτο μου κυπελο στα 50μετρα...την επομενη μερα παντως κερδισα τον διαγωνισμο 3ποντων με 6/10 στον τελικο μιλαμε τωρα για δημοτικο ετσι???
:bggrin: talentaki mou esy!! poso eixes ta 50m.?? :tongue:

Ellipsaki
05-05-08, 12:49
Η πρωτη μου επαφη με το στιβο ηταν στην 5η δημοτικου.Η ξαδερφη μου ήταν τοτε αθλητρια(τωρα ολυμπιονίκης) και ετσι θελοντας και μη η ιδεα περι στιβου προυπήρχε.