• Οι επιλογές για τα μετάλλια από τα μεγάλα διεθνή site στίβου


    Λίγες ώρες απομένουν μόνο για την πρώτη μέρα των αγώνων στο Λονδίνο, και από την πρώτη κιόλας μέρα θα έχουμε έναν τελικό και συνεπώς μια απονομή. Πολλά έχουν ειπωθεί για φαβορί, νικητές, μετάλλια και αποδόσεις.

    Δείτε εδώ τις επιλογές για τριάδα, των ειδικών, δύο εκ των μεγαλύτερων site στίβου στον κόσμο athleticsweekly.com και trackandfieldnews.com
    Μοιραστείτε μαζί μας τις δικές σας επιλογές είτε στο site, είτε στην σελίδα μας στο facebook.

    AW

    100m
    1 Usain Bolt(JAM) 2 Christian Coleman(USA) Justin Gatlin(USA)
    200m
    1 Wayde van Niekerk(RSA) Isaac Makwala(BOT) 3 Yohan Blake(JAM)
    400m
    1 Wayde van Niekerk(RSA) 2 Fred Kerley (USA) 3 Steve Gardiner(BAH)
    800m
    1 Emmanuel Korir(KEN) 2 Nijel Amos(BOT) 3 Kipyegon Bett (KEN)
    1500m
    1 Ronald Kwemoi (KEN) 2 Elijah Manangoi (KEN) 3 Asbel Kiprop (KEN)
    5000m
    1 Mo Farah (GBR) 2 Muktar Edris (ETH) 3 Paul Chelimo (USA)
    10,000m
    1 Mo Farah (GBR) 2 Geoffrey Kamworor (KEN) 3 Abadi Hadis (ETH)
    Marathon
    1 Daniel Wanjiru (KEN) 2 Tamirat Tola (ETH) 3 Tsegaye Mekonnen (ETH)
    3000m steeplechase
    1 Conseslus Kipruto (KEN) 2 Evan Jager (USA) 3 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)
    110m hurdles
    1 Omar McLeod (JAM) 2 Aries Merritt (USA) 3 Sergey Shubenkov (ANA)
    400m hurdles
    1 Kerron Clement (USA) 2 Kyron McMaster (IVB) 3 Karsten Warholm (NOR)
    High jump
    1 Mutaz Essa Barshim (QAT) 2 Derek Drouin (CAN) 3 Bohdan Bondarenko (UKR)
    Pole vault
    1 Sam Kendricks (USA) 2 Pawel Wojciechowski (POL) 3 Renaud Lavillenie (FRA)
    Long jump
    1 Luvo Manyonga (RSA) 2 Ruswahl Samaai (RSA) 3 Jeff Henderson (USA)
    Triple jump
    1 Christian Taylor (USA) 2 Will Claye (USA) 3 Chris Benard (USA)
    Shot put
    1 Ryan Crouser (USA) 2 Joe Kovacs (USA) 3 Tom Walsh (NZL)
    Discus
    1 Daniel Stahl (SWE) 2 Philip Milanov (BEL) 3 Robert Harting (GER)
    Hammer
    1 Pawel Fajdek (POL) 2 Wojciech Nowicki (POL) 3 Dilshod Nazarov (TJK)
    Javelin
    1 Thomas Rohler (GER) 2 Johannes Vetter (GER) 3 Tero Pitkamaki (FIN)
    Decathlon
    1 Kevin Mayer (FRA) 2 Damian Warner (CAN) 3 Rico Freimuth (GER)
    20km walk
    1 Wang Kaihua (CHN) 2 Christopher Linke (GER) 3 Dane Bird-Smith (AUS)
    50km walk
    1 Jared Tallent (AUS) 2 Yohann Diniz (FRA) 3 Hirooki Arai (JPN)
    4x100m
    1 Jamaica 2 USA 3 Japan
    4x400m
    1 USA 2 Botswana 3 Jamaica

    100m
    1 Elaine Thompson (JAM) 2 Tori Bowie (USA) 3 Michelle-Lee Ahye (TTO)
    200m
    1 Tori Bowie (USA) 2 Dafne Schippers (NED) 3 Shaunae Miller-Uibo (BAH)
    400m
    1 Shaunae Miller-Uibo (BAH) 2 Allyson Felix (USA) 3 Quanera Hayes (USA)
    800m
    1 Caster Semenya (RSA) 2 Francine Niyonsaba (BDI) 3 Ajee’ Wilson (USA)
    1500m
    1 Faith Kipyegon (KEN) 2 Sifan Hassan (NED) 3 Genzebe Dibaba (ETH)
    5000m
    1 Hellen Obiri (KEN) 2 Genzebe Dibaba (ETH) 3 Almaz Ayana (ETH)
    10,000m
    1 Tirunesh Dibaba (ETH) 2 Almaz Ayana (ETH) 3 Gelete Burka (ETH)
    Marathon
    1 Edna Kiplagat (KEN) 2 Berhane Dibaba (ETH) 3 Mare Dibaba (ETH)
    3000m steeplechase
    1 Hyvin Kiyeng Jepkemoi (KEN) 2 Ruth Jebet (BRN) 3 Celliphine Chepteek Chespol (KEN)
    100m hurdles
    1 Kendra Harrison (USA) 2 Sally Pearson (AUS) 3 Danielle Williams (JAM)
    400m hurdles
    1 Dalilah Muhammad (USA) 2 Shamier Little (USA) 3 Zuzana Hejnova (CZE)
    High jump
    1 Maria Lasitskene (ANA) 2 Vashti Cunningham (USA) 3 Kamila Licwinko (POL)
    Pole vault
    1 Sandi Morris (USA) 2 Katerina Stefanidi (GRE) 3 Jenn Suhr (USA)
    Long jump
    1 Ivana Spanovic (SRB) 2 Brittney Reese (USA) 3 Tianna Bartoletta (USA)
    Triple jump
    1 Caterine Ibarguen (COL) 2 Yulimar Rojas (VEN) 3 Olga Rypakova (KAZ)
    Shot put
    1 Anita Marton (HUN) 2 Michelle Carter (USA) 3 Gong Lijiao (CHN)
    Discus
    1 Sandra Perkovic (CRO) 2 Yaime Perez (CUB) 3 Denia Caballero (CUB)
    Hammer
    1 Anita Wlodarczyk (POL) 2 Wang Zheng (CHN) 3 Malwina Kopron (POL)
    Javelin
    1 Barbora Spotakova (CZE) 2 Sara Kolak (CRO) 3 Kathryn Mitchell (AUS)
    Heptathlon
    1 Nafissatou Thiam (BEL) 2 Carolin Schafer (GER) 3 Katarina Johnson-Thompson (GBR)
    20km walk
    1 Lu Xiuzhi (CHN) 2 Wang Na (CHN) 3 Yanng Jiayi (CHN)
    50km walk
    1 Ines Henriques (POR) 2 Hang Yin (CHN) 3 Katie Burnett (USA)
    4x100m
    1 Jamaica 2 USA 3 Germany
    4x400m
    1 USA 2 Jamaica 3 GBR


    T&F

    100 Usain Bolt (Jamaica), Justin Gatlin (USA), Johan Blake (Jamaica)
    200 Wayde van Niekerk (South Africa), Yohan Blake (Jamaica), Isaac Makwala (Botswana)
    400 Wayde van Niekerk (South Africa), Isaac Makwala (Botswana), Fred Kerley (USA)
    800 Nijel Amos (Botswana), Emmanuel Korir (Kenya), Kipyegon Bett (Kenya)
    1500 Elijah Manangoi (Kenya), Timothy Cheruiyot (Kenya), Ronald Kwemoi (Kenya)
    5000 Mo Farah (Great Britain), Muktar Edris (Ethiopia), Paul Chelimo (USA)
    10,000 Mo Farah (Great Britain), Abadi Hadis (Ethiopia), Bedan Muchiri (Kenya)
    Marathon Tamirat Tola (Ethiopia), Daniel Wanjiru (Kenya), Tsegaye Mekonnen (Ethiopia)
    3000 Steeple Evan Jager (USA), Consesius Kipruto (Kenya), Soufiane El Bakkali (Morocco)
    110H Omar McLeod (Jamaica), Sergey Shubenkov (Russia), Aries Merritt (USA)
    400H Kerron Clement (USA), Kyron McMaster (British Virgin Islands), Karsten Warholm (Norway)
    HJ Mutaz Essa Barshim (Qatar), Bogdan Bondarenko (Ukraine), Andrii Protsenko (Ukraine)
    PV Sam Kendricks (USA), Piotr Lisek (Poland), Renaud Lavillenie (France)
    LJ Luvo Manyonga (South Africa), Jeff Henderson (USA), Jarrion Lawson (USA)
    TJ Christian Taylor (USA), Will Claye (USA), Max HeS (Germany)
    SP Ryan Crouser (USA), Joe Kovacs (USA), Tom Walsh (New Zealand)
    DT Daniel Stahl (Sweden), Fedrick Dacres (Jamaica), Piotr Malachowski (Poland)
    HT Paweł Fajdek (Poland), Wojciech Nowicki (Poland), Dilshod Nazarov (Tajikistan)
    JT Thomas Rohler (Germany), Johannes Vetter (Germany), Jakub Vadlejch (Czech Republic)
    Dec Kevin Mayer (France), Damian Warner (Canada), Kai Kazmirek (Germany)
    20W Dane Bird-Smith (Australia), Eider Arevalo (Colombia), Ben Thorne (Canada)
    50W Jared Tallent (Australia), Hiroki Arai (Japan), Evan Dunfee (Canada)
    4 x 100 Jamaica , United States, Japan
    4 x 400 United States, Botswana, Jamaica

    100 Elaine Thompson (Jamaica), Tori Bowie (USA), Dafne Schippers (Netherlands)
    200 Dafne Schippers (Netherlands), Tori Bowie (USA), Shaunae Miller-Uibo (Bahamas)
    400 Allyson Felix (USA), Shaunae Miller-Uibo (Bahamas), Quanera Hayes (USA)
    800 Caster Semenya (South Africa), Francine Niyonsaba (Burundi), Ajee’ Wilson (USA)
    1500 Sifan Hassan (Netherlands), Faith Kipyegon (Kenya), Genzebe Dibaba (Ethiopia)
    5000 Hellen Obiri (Kenya), Genzebe Dibaba (Ethiopia), Almaz Ayana (Ethiopia)
    10K Tirunesh Dibaba (Ethiopia), Almaz Ayana (Ethiopia), Alice Nawowuna (Kenya)
    Marathon Eunice Jepkirui (Bahrain), Mare Dibaba (Ethiopia), Edna Kiplagat (Kenya)
    3000 Steeple Ruth Jebet (Bahrain), Hyvin Jepkemoi (Kenya), Beatrice Chepkoech (Kenya)
    100H Kendra Harrison (USA), Sally Pearson (Australia), Nia Ali (USA)
    400H Dalilah Muhammad (USA), Zuzana Hejnova (Czech Republic), Kori Carter (USA)
    HJ Mariya Lasitskene (Russia), Kamila Licwinko (Poland), Vashti Cunningham (USA)
    PV Katerina Stefanidi (Greece), Sandi Morris (USA), Jenn Suhr (USA)
    LJ Tianna Bartoletta (USA), Brittney Reese (USA), Ivana Spanovic (Serbia)
    TJ Caterine Ibarguen (Colombia), Yulimar Rojas (Venezuela), Olga Rypakova (Kazakhstan)
    SP Michelle Carter (USA), Anita Marton (Hungary), Lijiao Gong (China)
    DT Sandra Perkovic (Croatia), Yaime Perez (China), Denia Caballero (Cuba)
    HT Anita Wlodarczyk (Poland), Wenxiu Zhang (China), Zhen Wang (China)
    JT Barbora Spotakova (Czech Republic), Sara Kolak (Croatia), Tatsiana Khaladovich (Belarus)
    Hept Nafi Thiam (Belgium), Laura Ikauniece-Admidiņa (Latvia), Carolin Schafer (Germany)
    20W Maria Guadalupe Gonzalez (Mexico), Xiuzhi Lu (China), Jiayu Yang (China)
    50W -
    4 x 100 United States, Jamaica, Trinidad
    4 x 400 United States, Jamaica, Great Britain
    This article was originally published in forum thread: Οι επιλογές για τα μετάλλια από τα μεγάλα διεθνή site στίβου started by StivoZ.gr View original post
    Comments Leave Comment

    Αν έχουμε 3 μήλα και φάμε το ένα πόσα έχουμε;

Designed and owned by Ioannis P. Pouloupatis